Global Yatırım: Tepki Hareketleri Artabilir

Yurtdışı borsalarda Yunanistan’ın referandum kararının ardından dünkü tabloyu pozitife çevirecek bir gelişme yaşanmadı ancak, endekslerde dünkü sert satışların ardından bankacılık sektörü öncülüğünde tepki hareketleri gerçekleşiyor. Yunanistan Başbakanı Papandreou’nun bugün Merkel ve Sarkozy ile yapacağı görüşme ve akşamki FED toplantısından çıkacak kararlar piyasaların takibinde olacaktır. Hemen hemen her FED toplantısı öncesi olduğu gibi, parasal genişlemeye ilişkin yeni sinyaller verileceği beklentilerinde artış yaşansa da, ABD ekonomisine ilişkin pek de parlak olmayan açıklamalarda bulunulması ihtimalini gözardı etmemekte fayda var. 
 

Yurtiçinde Merkez Bankası’nın bugün açtığı 2 milyar TL’lik repo ihalesine gelen teklif oldukça düşük kaldı. Dünkü 15,7 milyar TL’lik teklif tutarı bugün bugün 5 milyar TL’ye geriledi. 2 haftalık ihaleye tekliflerin düşük kalmasının etkisiyle faizler geriledi. Aynı zamanda Merkez Bankası’nın bugün açmış olduğu 50 milyon TL’lik sembolik döviz satım ihalesi de döviz kurları üzerinde hafif de olsa baskı yaratıyor. Bankacılık sektöründe, para piyasalarında oluşan bu olumlu görüntü ile ikinci seans daha fazla tepki hareketi gerçekleşebilir. 
 

İMKB Stratejisi

 
Destek bölgesi olan 55.250-55.500, dünkü düşüşten sonra direnç bölgesi haline geldi. Yukarı yönelimlerde bu seviye geçilemezse yeni taban noktası olabilir. Destek noktalar ise 53.700 ve 51.800 seviyeleri olacaktır.
 

VOB Stratejisi

 
65.800 dirençler kadar kuvvetli bir destek değil. Bugün 67.300’ün üzerine geçilemezse, 65.8000 tutmayabilir ve 64.000’ne sarkma yaşanabilir.

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Geri Adım Atmak Mümkün Değilse, En Kısa Sürede Olsun

İspanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Elena Salgado, Yunanistan’ın AB mali yardım paketini referanduma götürecek olmasını eleştirdi.             İspanyol radyosu CadenaSer’e...

Kapat