Global Yatırım: Piyasalar Umutları Satın Almaya Devam Ediyor

Dün gündeme düşen birçok spekülatif haber arasında, önemli olarak değerlendirebileceğimiz bir haber, Avrupa Merkez Bankası’nın teminatlı tahvilleri alımını değerlendirebileceği haberleriydi. Bu uygulama en azından sorunun çözümüne kadar zaman kazandırmak açısından, sorunlu bankaları rahatlatabilir. Bu beklenti nedeniyle Avrupa Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta gerçekleştireceği toplantı bir kat daha önem kazanmış oldu. Piyasalarda umut rüzgarları eserken, Yunanistan’ın durumunun ne olacağı henüz netlik kazanmış değil. Bir yandan Yunanistan’ın iflasına izin verilmeyeceği, bir yandan da kontrollü iflas seçeneklerinin değerlendirilebileceği spekülasyonlarının arasında, Yunanistan Başbakanı Papandreou ve Almanya Başbakanı Merkel’in bugün Berlin’de yapacakları görüşme piyasaların takibinde olacaktır.   
  

Dünya piyasalarında iki temel sorun var. Birincisi Avrupa finans sistemi ve diğeri ise global büyümede belirginleşen yavaşlama. Bu sorunların tek ve bir elden çözümü yok. Kaldı ki sorunun kararsız Avrupa içerisinde olması çözümü daha da güçleştiriyor. ABD’de Cumhuriyetçiler korkusu FED’i ve Demokratları yeni genişlemeci adımlar karşısında bağlamış durumda. Görüleceği üzere yaşanan sorunların çözümü zamandan geçiyor. Türkiye ise Ekim ayının ilk yarısında açıklanacak OVP ile birlikte hücumdan defansa geçiyor. Piyasalarda yaşanan rahatlama şu aşamada geçen haftanın yaşanan büyük düşüşün sınırlı tepkisi olarak nitelendirmek gerekir. Gelişmekte olan ülkeler dünde zayıf bir performans gösterdi. İMKB güçlü ama güçlendikçe yabancı satışlarının gelme olasılığı yukarı yönü sınırlayacaktır.

  
İMKB 100 endeksi, 55009-57664 aralığında hareket etti ve %0.84 yükselişle  56801  seviyesinden tamamladı.İşlem hacmi 2.3 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. 55.500 yükselen kanal desteği bugün 55.750 seviyesine yükselmiştir.  Günlük geri çekilmelerde etkili olacak diğer bir destek 54.750’dir. Direnç bölgesi ise 57.000-57.300 aralığı olacaktır.
 

İMKB 30 gösterge kontratı 66.825-70.175 aralığında hareket ederken, 1,75 milyar TL işlem ile 68.750 seviyesinden kapattı. 70.000 desteği dönüşte direnç olarak çalıştı ve geçilemedi. Kontratlar yine tepkinin sınırlı kaldığı yükselen kanal desteğine geriledi. 68.600 desteğinin altında kapanışta yükselen trend kırılacak. 70.000 geçilmediği taktirde ise yükseliş tepki olarak nitelendirilecek.
 

Global Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Eti Yatırım: Endeks Günü 57.000 Üzerinde Tamamlayacaktır

Bugünün piyasa gündemine baktığımızda, önemli bir makro ekonomik veri olarak saat 17:00′de açıklanacak CB tüketici güveni olduğunu görmekteyiz. Günün diğer...

Kapat