Global Yatırım: Kayıplar Derinleşebilir

Yunanistan ve İtalya’daki yeni hükümet oluşumları ile borsalarda sağlanan kazançlar bugünkü satışlarla tamamen geri verildi. Almanya ve Fransa’nın beklentilerden iyi bir büyüme göstermesi bile, Avrupa borsalarını kurtarmaya yetmedi. Almanya’daki güçlü büyüme ve Fransa’da yaşanan canlanma sayesinde yılın üçüncü çeyreğinde euro bölgesi ekonomisi de büyüme kaydetti, ancak hala bölgedeki borç krizinin devam ediyor olması, durgunluk içine girme riskini barındırıyor. Öte yandan Almanya’da açıklanan ZEW beklenti endeksinin gerilemeye devam etmesi ve İtalya’nın 10 yıllık tahvil faizlerinin yeniden %7’nin üzerine tırmanması tedirginliği artıran unsurlar arasında yer alıyor. İtalya, İspanya ve Fransa tahvil faizlerindeki yükseliş devam ettiği müddetçe borsalardaki satışların devamı gelebilir. 

 
Eylül ayında cari açık 6,7 milyar dolarlık ortalama beklentilerin çok az üzerinde 6,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. 74,6 milyar dolar olan 12 aylık cari açık 77,5 milyar dolara yükselmiş oldu. Cari açık rakamlarında çok daha olumsuz bir süprizle karşılaşılmamış olması, yurtdışı borsalardaki satıcılı seyre rağmen İMKB-100 endeksinin ilk seansta dirençli kalmasını sağladı. İlk seansta sektör bazında en fazla bankacılık hisselerinde kayıpların yoğunlaştığı görülmüştü. İkinci seansta da yurtdışında bozulan algılama ile birlikte değer kaybeden TL ve yükselen faizler, bankacılık sektörü öncülüğünde İMKB’deki kayıpların derinleşmesine neden olabilir. Yine de yurtdışı borsalara kıyasla daha dirayetli bir performans sergilenebilir.
 

İMKB-100 endeksi son üç günlük hareketinde 56.300 üzerinde kapanış gerçekleşmeyince destek seviyelerini test etmeye başladı. Endeks, geniş dalgalanma bandının alt desteğine doğru gerileme kaydedecektir. 54,800 – 55,000 bandı destek seviyesi olarak takip edilebilir. 

  
67,700 destek seviyesinin üzerinde tutunamayan endeks için 66,600-67,000 bandı yeni destek bandı olarak takip edilecektir. 67,800 ise ara direnç seviyesi olarak izlenebilir.

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Washington DC’deki Türk Finansçıların Buluşması

Finans Network Washington DC chapter’ının düzenli olarak organize ettiği etkinliklerden. Buluşmaya IMF’den Prof. Emre Alper’de katılacak. Ve gündem Türkiye ekonomisi olacak. Buluşmanın...

Kapat