Global Yatırım: Gözler Bankacılık Sektöründe ve 55.000’de…

İspanya’nın 10 yıllık borçlanma ihalesinde 1,5 kat talep ile 3,56 milyar € borçlanma sağlandı. Hedeflenen borçlanma tuttarı 4 milyar € olduğu için istenilen başarı yakalanamadı. Faiz oranları ise ortalama %6,975 seviyesinde gerçekleşti. İkinci el piyasanın üzerinde bir rakamla borçlanma sonrasında ECB İspanya tahvilleri almaya başladı. İspanya’nın sonrasında İtalya piyasasında faizler yükselince ardından ECB İtalyan tahvillerini aldı. Tahvil faizlerinde yükseliş devam ettiği sürece piyasalardaki satıcılı seyir sürdürülecektir. Öğleden sonra ABD’de konut satışları ve işsizlik maaşı başvuruları açıklanacak olup, Avrupa kaynaklı haber akışına duyarlı olduğumuz bu günlerde, açıklanacak verilerde büyük bir değişiklik olmadığı sürece piyasalar üzerindeki etkileri sınırlı kalacaktır. 

 
Bankacılık sektörünün, yurtdışı haricinde bir satış baskısı ile karşılaştığını görüyoruz. İşlem hacminde 700 milyon TL’ye ilk seansta ulaştık ve hacmin neredeyse %70’i bankalarda. Yabancıların bankacılık sektöründe satışlarına rağmen ayakta kalan bir sanayi sektörü var. Normal koşullarda bu desteklerin böyle bir hacimde kırılması beklenebilirdi. Yurtdışı piyasalar güçlenebilirse İMKB ikinci seansta yine açılış seviyelerine yükselerek kapatabilir. Gözler bankacılık sektöründe ve 55.000’de…
 

55.000-57.000 aralığı belirgin bir şekilde çalışmaya başladı. Hatta 55.000’nin 57.000’den daha güçlü olduğunu söylemek de mümkün. 55.000 üzerinde kalmaya devam edebiliriz.

 
67.000-69.000 arasında sıkışma devam ediyor. İkinci seansta endeks 67,000 üzerinde tutunmaya çalışacaktır. 67.000’e geri çekilme bu yatay band içerisinde al-sat içerisinde değerlendirilebilir. 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Geçici Gelir Kalemleri ve Maliye Politikası

2011 yılı bütçesi yılbaşından beri bir takım tartışmalara yol açmış olsada, sanırım fazla üzmedi demek yeridir. En azından gündemi meşgul...

Kapat