Global Yatırım: Endeks İlk Seanstaki Kazançlarını Geri Verebilir

Güne Japonya’nın olumlu büyüme rakamları ve İtalya’nın yeni başbakanının belli olmasıyla pozitif bir tonda başlayan global borsalar, yoğun olumsuz haber akışının ardından eksiye dönmeye başladı. Euro Bölgesi sanayi üretim rakamlarının beklentilerin altında kalmasının ardından, İtalya’da bugün gerçekleştirilen 5 yıl vadeli tahvil ihalesinde faizlerin yüzde 6,29 ile Euro Bölgesi tarihinin en yüksek seviyesine çıkması tedirginliği beraberinde getirdi. Ardından Almanya Başbakanı Merkel’in, “Avrupa ikinci dünya savaşından beri en zor zamanını yaşıyor” söylemi ile gerçekleri bir kez daha hatırlatması ve Almanya Başkan Yardımcısının, ECB’nin Avrupa borç krizi ile mücadele edebilmek adına sınırsız bir güce sahip olmadığı ve ECB’nin zordaki euro bölgesi ülkelerine destek çıkmak için para basılması fikrine karşı çıktığı yönündeki söylemleri borsalardaki satıcılı seyrin artmasına neden oldu. Yunanistan ve İtalya’daki politik belirsizliğin ortadan kalkması ile ekonomik sıkıntılarla mücadele gücü borsalarda yeniden sorgulanmaya başlandı. Bu konuda ECB’nin desteği bir yana, yeni hükümetlerin her hamlesi bundan sonraki fiyatlamalarda belirleyici olacaktır.  

 
İlk seansta yurtdışı borsalara paralel pozitif bir seyir izleyen İMKB-100 endeksi, öğlen arası Avrupa kaynaklı negatif haber akışının yoğunlaşması ile kayıplarını %1’in üzerine çıkaran Avrupa borsalarındaki fiyatlamayı takip ederek, ilk seanstaki kazançlarını geri verebilir. Ancak yurtdışı borsalarına kıyasla geri çekilmenin sınırlı kalmasını bekliyoruz. 

 
İMKB Stratejisi

 
Haftanın geri kalanı içinde önemli olacak gelişme 56.300’ün üzerinde gerçekleşecek bir kapanış olacak. 56.300 destek yaptıktan sonra 57.000 direncini zorlayacak bir piyasa izliyor olacağız. İlk denemede başarılı olmamız zor ama ikinci denemede 57.000 geçilebilir.

 
VOB Stratejisi

 
68.000-68.200 tutunabilir bir destek haline getirdik. 68.800 direnci zorlansada hacim yetersiz kalınca üzerinde bir kapanış olmadı. 68.800 noktası 69.500 zirvesinin zorlanması için son direnç seviyesidir. 68.800 destek haline getirilmesi bugün için yeterlidir.

 
 
Global Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İMKB’nin Özelleştirilmesi Gündeme Gelecek

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Hüseyin Erkan, Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı. Önemli açıklamalarda bulunan Hüseyin Erkan, Türkiye’nin küresel krizlerde ayrışmasının...

Kapat