Global Menkul: İMKB’deki Zayıflık Devam Ediyor

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P tarafından 15 Euro Bölgesi üyesine ilişkin yaptığı uyarılar, sınırlı da olsa Avrupa borsaları üzerindeki baskısını hissettirmeye devam ediyor. Negatif etkiyi sınırlayan gelişmeler ise, Avrupa Merkez Bankası’nın Perşembe günkü toplantısında alınacak kararlar, Merkel ve Sarkozy’nin dünkü görüşmelerinde ortak bir karara varabilmiş olmaları ve tabiki bunun devamı niteliğinde olacak Cuma günkü AB Liderler Zirvesi’ne ilişkin olumlu beklentiler. Pozitif beklentilerin daha ağırlıklı etkiye sahip olması nedeniyle yurtdışı piyasalardaki satıcılı seyrin yavaş yavaş durulmasını ve tekrar pozitif beklentileri satın almaya başlayacaklarını düşüyoruz.
 

Yurtdışı piyasalara kıyasla İMKB’deki zayıflık devam ediyor. İşlem hacmi ilk seansta 596 milyon TL ile oldukça sınırlı kaldı. Dünkü yüksek çıkan enflasyon rakamlarının ardından, TCMB’nin bugün ekonomistlerle gerçekleştirdiği toplantıda, uygulanan mevcut para politikasına ilişkin bir değişiklik sinyali verilmedi. Bugün yurtdışında bozulan algılama nedeniyle, en son geçtiğimiz hafta Perşembe günü döviz satım ihalesi açan TCMB, yeniden 30 milyon dolarlık döviz satım ihalesi açtı. Kurda bir miktar gevşeme yaşanmış olsa da düne göre alıcılı bir seyir izleniyor. İMKB’nin mevcut dar banttaki seyrini sürdürmesini ve 55.000 seviyesinde tutunmaya çalışmasını bekliyoruz.
  

53.800-54.000 üzerinde kaldığımız sürece bu destekler güçlenebilir. Ara direnç olarak 55.250’nin kırılamamış olması İMKB’de zayıflık sinyali olarak kaldı. İMKB yükselen trende dönmesi için gerekli zamanı yatay piyasada gerçekleştirecek.
 

67.500 direncinin geçilememesi piyasanın zayıflığı olarak yorumlanmalı ve yeniden desteklere bir  geri çekilme beklenmeli. 66.000-66.400 desteğine geri çekilme ve 67.000’nin dirence dönebileceği yatay bir seyir görülebilir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
FOREX: All Eyes on Merkel, Sarkozy Meeting Ahead of Key EU Summit

The Euro debt crisis continues to dominate attention, with markets focused on a meeting between German and French leaders over...

Kapat