Global Menkul: Endeks Yurtdışı Borsalara Göre Güçlü

Dün altı büyük merkez bankasının üzerinde anlaştığı likidite operasyonu sonrası piyasalarda yaşanan hızlı yükseliş, yerini yatay bir seyre bıraktı. 9 Aralık’taki AB Liderler Zirvesi’ne kadar piyasaları idare edecek bu gelişme sonrasında, ekonomik veriler ve borçlu ülkelerin tahvil faizlerindeki değişimler bugün olduğu gibi piyasalardaki küçük dalgalanmaları belirlemeye devam edecektir. Sabah saatlerinde İtalya Başbakanı Mario Monti’nin konuşması piyasalar üzerimde etili oldu. Monti ülkesine ilişkin riskleri tekrar hatırlatırken, borsalara da satış getirdi. Yanı sıra bugün Euro Bölgesi’ne ilişkin açıklanan PMI verilerinin zayıf seyri Avrupa piyasalarına satış getiriken, İspanya’da gerçekleştirilen tahvil ihalesinde faiz oranları yükselmesine karşın hedeflenen borçlanmanın gerçekleşmiş olması kayıpların sınırlı kalmasını ve yatay bir piyasa izlememizi sağlıyor.

 
Yurtiçinde de endeks dünkü sert yükselişin ardından, destek seviyelerinin üzerinde tutunup yatay bir seyir izliyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türk Bankaları ile ilgili açıklamaları olumlu bir algılama yaratırken, cari açığın finansmanı konusundaki risklerin tekrar tekrar gündeme getirilmesi olumlu algılamayı sınırlıyor. Yine de yurtdışı borsalara görece endeksin güçlü bir seyir izlendiğini söylemek mümkün. Bugünkü herhangi bir artı kapanış, yükseliş hareketinin devam edeceği sinyalini taşıyacaktır. 
  

54,000 seviyesi üzerindeki bir kapanış, orta vadeli trend direnci ve 100 günlük H.O. olan 57,000 hedef seviye haline getiebilir. Piyasadaki olumlu havanın tersine dönmesi ve satışların sertleşmesi durumunda 5 günlük H.O. olan 52,800 seviyesi destek olarak çalışacaktır.
 

Vob-30 kontratlarında 68,000 ara direnç olarak görünmekle birlikte 70,000, trend direnci ve 100 günlük H.O. hedef bölge olarak durmaktadır. Geri çekilmelerde 65,500 22 günlük H.O. ve 64,000 5 günlük H.O. destek noktalarımızı göstermektedir.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
S&P: Avrupa Tekrar Resesyona Gidiyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, bugün yayınladığı ‘Avrupa Ekonomik Görünüm: Tekrrar Resesyon’da isimli raporunda Avrupa’nın ekonomik ortamının karanlıklaştığını belirterek, Avrupa...

Kapat