Global Menkul: Endeks İlk Seanstaki Kayıplarını Yerine Koyacaktır Ancak…

AB Liderler Zirvesi’nin ilk gününde, daha önce Sarkozy ve Merkel tarafından piyasaları umutlandıran planlar üzerinde tam oybirliğinin sağlanamadığının anlaşılması, ziveye yönelik umutların tükenmesine ve borsalarda satıcılı bir seyir izlenmesine neden oldu. Moody’s tarafından Fransız Bankalarına ilişkin negatif değerlendirmeler ise piyasalar üzerinde ek bir satış baskısına yol açmadı. Zirveye ilişkin ilk algılama olumsuz olmasına karşın ECB üyelerinden, AB anlaşmasının tatmin edici olduğu yönündeki açıklamalar negatif algılamanın bir miktar daha yumuşamasını sağladı. Avrupa borsaları öncülüğünde global piyasalara sert bir şekilde gelen alım dalgası ise, Reuters’ta yer alan habere göre Çin’in ABD ve Avrupa odaklı 300 milyar dolarlık fon oluşturacağı haberleri sonrasında geldi. Henüz detaylar belli olmasa da Çin’in bu fon ile yüksek getiri hedefiyle, yüksek riskli varlıklara yatırım yapacak olması risk iştahının artmasına neden oluyor.  
  

Yurtiçinde ilk seansta yurtdışı borsalara paralel 52.000 desteğine doğru satışların hız kazandığı İMKB-100 endeksi de, yurtdışındaki algılamanın pozitife dönmesine paralel, ilk seanstaki kayıplarını yerine koyacaktır. Ancak yeniden 2,15 seviyesinin üzerine yükselen döviz sepeti TL’deki zayıflığın devam ettiğini gösteriyor.   Mevcut işlem hacmiyle endeksin 54.000 direnç seviyesini geçmesini beklemiyoruz.  

 
54.000 destek bölgesinin 1,7 milyar TL ile kırılması piyasanın geri çekilme arzusunu gösteriyor. Tepki hareketi olarak 54.000 seviyesine doğru yaşanacak yükseliş hareketi satışlarla karşılaşabilir.
 

VOB-30 kontratlarında beklediğimiz gibi 63,800’e doğru yaşanan gerilemenin ardıdan tepki hareketi gerçekleşiyor. Alışların 66.000 seviyesine kadar devam etmesi beklenebilir.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İstanbul Cumhuriyeti

Büyükşehire inanılmaz bütçe! Arnavutluk, Afganistan, Ermenistan ve Makedonya’nın da aralarında bulunduğu 94 ülkenin yıllık milli gelirinden daha büyük…   Avrupa’nın...

Kapat