Global Menkul: Düzeltme Bozulmayacaktır

Bugün gerçekleştirilecek AB Maliye Bakanları toplantısı öncesinde piyasalardaki umutlar korunuyor. Ancak bir ara Fransa’nın kredi not görünümünün S&P tarafından düşürülebileceği haberlerinin ardından bir başka kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından da 15 Avrupa ülkesinde bankaların kredi notlarının düşürülebileceğinin açıklaması Avrupa borsaları önclüğünde satışları tetikledi. Sonrasında ise İtalya’nın, bugün düzenlediği 3 tahvil ihalesi ile hedeflediği 5-8 milyar euro tutarındaki borçlanmayı gerçekleştirebilmiş olması borsalara tekrar alım getirdi. İtalya gerekli borçlanmayı sağlayabilmiş olsa bile, üç tahvil ihracında ortalama faiz oranının %7,89′la 1997′den bu yana en yüksek düzeye ulaşmış olması, tedirgin edici bir gelişme. Eğer bugün AB Maliye Bakanları toplantısı olmasaydı, bu faiz oranının fiyatlaması daha farklı olabilirdi.

  
Gelişmekte olan piyasalar dünkü yaşadıkları sert yükselişleri sonrasında temkinli bir seyir izliyor. Günlük bültende paylaştığımız sağlıklı bir yükseliş için İMKB’de gerçekleşmesi gerekli dediğimiz düzeltme hareketi ilk seans itibariyle gerçekleşti. İMKB’de tepki sürecinin devamı için gerekli olan ve yarın açıklanacak dış ticaret rakamları öncesinde TL’nin döviz sepeti karşısında değer kazanımı gerçekleştirmesi olumlu. AB Maliye Bakanları toplantısından bir sonuç çıkmaması durumunda 50.800’e kadar bir düzeltme yaşansa bile düzeltme bozulmayacaktır. Tepkinin tepe noktası 53.500-54.000 aralığı olarak görülmektedir.
 

Dünkü yükseliş ile birlikte aşırı satım bölgesinden çıkıldı. Geri çekilmelerde destekler güçlendi. 51.700-52.000 direnç bölgesi, yeni ara destek bölgesi oldu. 51.000 ana destek olmak üzere 53.500 ana direnç noktası olacaktır.
  

Cuma gününden devam eden tepki yükselişi ile birlikte 63.000 kırılarak destek haline geldi. 62.800-63.000 ara destek, 64.500 direnç  olarak çalışacaktır.

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İtalya’da Yeni Rekor

İtalya, bugün düzenlediği 3 tahvil ihalesi ile hedeflediği 5-8 milyar euro aralığında borçlanmayı gerçekleştirdi. Ancak bu borçlanma, rekor faiz oranları...

Kapat