Global Menkul: Düşüşün Devam Edeceği Düşüncesini Koruyoruz

Yurtdışı piyasalar Noel rehavetine bugünden girdi. Haftaya tatiller başlıyor. Pazartesi günü ABD ve İngiltere’nin yanı sıra, Almanya, Franda, İtalya, İspanya dahil olmak üzere tüm Avrupa piyasaları kapalı olacak. Haftanın geri kalanında da tüm piyasaların aynı anda işlem göreceği günler azınlıkta. ABD borsalarında öğleden sonra açıklanacak verilerin beklentilerden iyi geleceği fiyatlanıyor. Avrupa piyasalarında ise, Avrupa bankalarının ECB’ye dün 346,9 milyar euro yatırırak yeni bir rekor kırdığının açıklanması sonrasında, hafta başında ECB’nin bankalara sağladığı düşük faizli likiditenin sorunlu ülke tahvillerine değil de tekrar ECB’ye döndüğünün anlaşılması piyasaları tedirgin ediyor. Bu da gösteriyor ki, bankalar aldıkları parayı riske atmak istemedikleri için, ECB’ye park etmeyi tercih ediyor. Günün geri kalanında ABD’de açıklanacak verilerin olumlu gelmesi durumunda, ABD borsalarındaki yükselişin devam etmesini, Avrupa piyasalarında ise daha temkinli bir seyir izlenmesini bekliyoruz.
 

Yurtdışı piyasalara göre dün geride kalan İMKB-100 endeksi, dünkü kayıplarını almaya çalışıyor. Dünkü düşüş sonrasında İMKB yine beklediğimiz gibi 52.250 seviyesine tepki hareketi gerçekleştirdi. İkinci seans ABD verilerinin olumlu gelmesinin ardından 52,500 seviyesine doğru bir toparlanma gerçekleşse de, bu deneme başarısız olabilir. 51.400 altında bir kapanış olması durumunda düşüşün devam edeceği düşüncesini koruyoruz.
 

İMKB’nin her 52.200-52.500 başarısız denemesi bizi ana desteklere yöneltecek bir gelişmedir. Dirençlerin bu kadar yakın seviyelerde etkili olması, satışlara her daim hazırlıklı olmasını gerektiriyor. 52.200-52.500’ün geçilmesini beklemiyor,  51.400’ün altına gerilemelerde satışlara dikkat edilmesini öneriyoruz.
 

İMKB 30 kontratları için 63.000 seviyesi direnç olarak takip edilebilir. 61.600 ara destek olarak bugün korunabilir. 61.100’e gerileme riski ise devam ediyor.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
TCMB, 1.350 Milyar Dolar Döviz Satım İhalesi Açtı

Merkez Bankası, maksimum 1 milyar 350 milyon dolar tutarında döviz  satım ihalesi açtı.        Merkez Bankası’nın ihalesinde bankalar ihale...

Kapat