Global MD Ortağın’dan Süt Şirketi İMKB’ye Geliyor

Global Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı Erol Göker’in 1994’te 10 inekle hobi olarak başladığı süt hayvancılığı, 1998’de profesyonel bir aile işletmesine dönüştü. 2005’te ise Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri A.Ş. adını alan şirketin yüzde 26.05 hissesi İMKB’ye geliyor. Ziraat Yatırım aracılığıyla halka arz edilen şirketin hisseleri 9-10 Mayıs tarihleri arasında 6 liradan talep toplama ve satış yöntemiyle borsaya açılıyor. Halka arzdan 11.1 milyon liralık gelir bekleniyor. İMKB’de işlem gören ilk süt hayvancılık şirketi olacak olan Yaprak A.Ş.’nin halka arzından elde edilecek gelirin tarımsal üretimi geliştirecek toprak alımında kullanılması planlanıyor.

En büyük müşteri Danone
Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Erol Göker, “Hayvanlarımızın yem ihtiyacının asgari yarısını kendi topraklarımızda karşılamayı hedeflediğimiz için elde edeceğimiz gelirle toprak yatırımlarına ağırlık vereceğiz. Bu amaçla 1 milyon metrekare yeni toprak alımı hedefliyoruz” dedi.
Yaprak Süt ve Besi Çiftliği, çipli hayvan kimlik tanımlama sistemi, bilgisayarlı sağım ünitesi, bireysel yemleme istasyonu, embryo transferi (tüp buzağı), modern hayvan barınakları gibi uygulamaları hayata geçirdi. Şirket, Balıkesir Burhaniye’de 57 bin 750 metrekarelik alana yayılan tesislerde, günde 16 bin 800 kilogram çiğ süt üretiyor.
Göker, şirketin en büyük müşterisinin Danone olduğunu ifade ederek, “Hayvan başına günde ortalama 33 kilogram süt üreterek, anne sütüne yakın ve bakteri seviyesi çok düşük üretimimizle, Avrupa ortalamasının üzerinde üretim gerçekleştiriyoruz” dedi.

‘İki kimliğini birleştirdi’
Toplantıya katılan Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanı ve İMKB eski başkanlarından Muharrem Karslı da, 1985 yılında İMKB’yi kurarken, Erol Göker’in SPK’da uzman olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:
“Erol Göker daha sonra borsadaki ışığı görerek uzmanlıktan istifa etti ve ortaklarıyla beraber bir aracı kurum kurdu. Şimdi ise başka bir alanda faaliyet gösteriyor. Göker, borsacı ve tarımcı kimliğini birleştirerek Yaprak A.Ş.’yi halka açıyor.”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Forex Piyasaları Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, enflasyonist riskler artarken, bankanın tetikte olması gerektiğini belirterek, önümüzdeki aydan itibaren beklenebilecek...

Kapat