Global Ekonomi Toparlanıyor – OECD

OECD, onyıllardan görülen en derin resesyondan toparlanmakta olan  global ekonomide bu toparlanmanın, giderek daha geniş tabanlı hale  gelmekte olduğunu bildirdi.
 

OECD bugün yayınladığı Ekonomik Görünüm Raporu’nda, global  büyümenin geçen yılın ortalarından bu yana toparlanmakta olduğunu ve ekonomik aktivitenin giderek artan şekilde, güçlenen özel sektör nihai talebi tarafından yönlendirilmekte olduğunu bildirdi.
 

Bununla birlikte yaşanan toparlanmanın ekonomiler arasında  inişli çıkışlı bir şekilde ilerlemeye devam ettiğini de vurguladı.
 

Yüksek emtia fiylatlarından ve Japonya depreminden kaynaklı  arz taraflı şokların kası vadede ekonomik aktiviteyi biraz azalttığını  ve enflasyonu yukarı ittiğine dikkat çeken OECD, yılın ikinci yarısında  bu etkilerin ortadan kalkmasını beklediğini belirtti.
 

OECD bölgesinde finansal şartların iyileşmele devam ettiğini  ve para politikasının genişlemeci olmaya devam ettiğini vurgulayan OECD, bu durumun genele yaygın mali konsolidazyona rağmen toparlanmanın  güçlenmesine imkan verdiğini kaydetti.
  

Global ekonominin bu yı yüzde 4.25′e yakın bir büyüme göstermesini  bekleyen OECD, 2012 yılında ise büyümenin yüzde 4.5′e çıkacağı tahmininde bulundu. OECD bölgesinde ise GSYH büyüme oranını bu yıl yüzde 2.3, 2012 yılında ise yüzde 3.0 olmasının beklendiği vurgulandı.

 
İstihdam piyasasında da şartların iyileşmeye devam edeceğini  öngören OECD, OECD bölgesinde işsizlik oranının 2011′de yüzde 7.7′ye  ve 2012 sonunda yüzde 7.1′e gerileyeceğini, ancak kriz öncesi seviyelerin üstünde kalmaya devam edeceğini öngördü.
 

Global ekonomide en önemli yukarı yönlü riskin özel sektör nihai talebinin beklenenden daha fazla ivme kazanması, hane halkı ve iş dünyası  güvenini daha da güçlenmesi olduğunu belirten OECD, global ekonomide  toparlanmanın hızına yönelik en önemli kısa vadeli risklerin ise  petrol fiyatlarında artışın yinelenmesi, Japonya’da 11 Mart depreminden  kaynaklı arz aksaklıklarını sürmesi ve Çin ekonomisinde öngörülenden  daha derin bir yavaşlama yaşanmasını olduğunu vurguladı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
OECD, Türk Ekonomisi Yüzde 6,5 Büyüyebilir

OECD, 2010 yılında yüzde 9′a yaklaşan büyüme gösteren Türk ekonomisinin, bu yıl bir miktar yavaşlama gösterse de yüzde 6.5 daha...

Kapat