Gizem Öztok: MB ve Beklentile​r

25 Mayıs’taki toplantıda MB’dan herhangi bir değişiklik beklemiyoruz.

 
–     Cnbc-e anketine göre 25 Mayıs’ta yapılacak olan MB toplantısında ankete katılan 10 kurumun tamamı bu ay faizde bir değişiklik beklemiyor.
–     Faizde artırım beklentilerinin Eylül-Ekim aylarına kaydığını görüyoruz.
–     Faiz artırım beklentisi tarafında piyasanın öngörülerinde 2008’den bu yana yanılma ve ertelemeler görmekteyiz. Dolayısıyla yılın ikinci yarısında bu yıl faiz artırımı beklemeyen kurumların sayısında fazlalaşma olursa şaşırmamak lazım.
–     Yılın tamamı için şu anki enflasyon görünümünde bir faiz artırımı beklemiyoruz.
–     10 kurumdan 7’si bu ay zorunlu karşılıklarda da bir değişiklik beklemiyor, 3 kurum ise artış bekliyor.
–     MB’nın son raporlarında “yılın ikinci yarısında kısmi bir parasal sıkılaştırmanın baz alındığı senaryo” üzerinde duruluyor. Dolayısıyla 25 Mayıs’taki toplantıda munzam tarafında bir değişiklik beklemiyoruz. Gene de son dönemde tüm piyasa olarak MB öngörüleri tarafında sıkça yanıldığımız ortada, dolayısıyla kesin bir öngörü oluşturmak oldukça zor
–     Son gelen kredi verilerinde bir yavaşlama yok. MB ise bu duruma “kredi artışının ivmesi durdu önlemler işe yaramaya başladı ve ilerleyen dönemde de yavaşlama göreceğiz” beklentisiyle yaklaşıyor.
–     Daha öncede değindiğimiz gibi sadece munzam artışıyla kredilerde arzu edilen yavaşlamanın sağlanması zor gözüküyor. Piyasa da büyük bir kesim yılın ikinci yarısında BDDK’dan da önlemler gelebileceğini konuşuyor.

Gizem ÖZTOK

Garanti Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Enflasyon 4. Çeyrekte Tepe Yapacak

Capital Economics’in gelişmekte olan piyasalar kıdemli  ekonomisti Neil Shearing’e göre, gelişmekte olan ekonomilerin çoğunda enflasyon önümüzdeki aylarda yükselmeye devam edecek,...

Kapat