Gitti Gidiyor Derken…

Online açık artırma pazarının lideri ABD’li eBay, Türkiye’de bu alanda iş yapan ‘Gittigidiyor.com’u aldı. 2007’de yüzde 10’a yakın azınlık hisse alarak Türkiye pazarına adım atan eBay, 4 yıllık bir sürenin ardından ‘Gittigidiyor.com’ hisselerinin yüzde 93’ünü almak üzere anlaşma yaptığını duyurdu. 2011 yılında üç genç girişimci Burak Divanlıoğlu, Serkan Borançılı ve Tolga Kabataş’ın birlikte kurduğu ardından dışarıdan aldığı irili ufaklı yatırımcılarla büyüme yoluna giden Gittigidiyor.com, Türkiye’de 64 milyonun üzerinde kullanıcı ile pazarın lideri konumunda bulunuyor. Satın alma fiyatı açıklanmadı, devir işleminin yılın ikinci çeyreğinde sonuçlanması bekleniyor. İstanbul merkezli Gittigidiyor bünyesinde 154 çalışan var. Şirket eBay’in yanı sıra, Mustafa Say’ın yönettığı iLab Ventures adlı risk sermayesi sağlayan şirketten de yatırım almıştı.

‘Mükemmel iş çıktı’

 
2010 cirosu 9.1 milyar dolar olan eBay, 40 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Şirketin bu alımın ardından Türkiye’de “Gittigidiyor” markasını kullanmaya devam etmesi bekleniyor. eBay Avrupa Kıdemli Başkan Yardımcısı Doug McCallum,  yaptığı açıklamada  şunları söyledi: “Türkiye pazarında Gittigidiyor.com’un hisselerini ilk satın aldığımızda, son derece heyecan verici bir e-ticaret pazarında mükemmel bir işe girmekte olduğumuzu biliyorduk. 2007 yılından beri, Gittigidiyor.com’dan, çalışanlarından, girişim sermayesi yatırımcısı iLab ve onun başarılı e-ticaret yaklaşımından etkilendik. Gittigidiyor.com’dan öğrenebileceğimiz çok şey var, keza paylaşabileceğimiz de…”

 
Ortaklar satıştan memnun
 
Gittigidiyor.com Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Borançılı, “Tamamen bir eBay iştiraki olmakla, gelişimimizi hızlandırırken, dünya standardı uygulamalardan yararlanıyor ve Avrupa’nın en hızlı büyüyen e-ticaret pazarlarından birindeki lider konumumuzu perçinliyor olacağız” diye konuştu. Şirketin bir diğer ortağı Mustafa Say ise şunları söyledi: “Gittigidiyor.com’un büyümesi, Türkiye’nin önde gelen yeni jenerasyon girişimcileri arasında yer alan kurucu ortaklarının, hevesli yeni girişimcilerce örnek alınmaları gereğinin ispatıdır. iLab olarak, eBay’le olan ortaklığımızı devam ettirmekten ve Gittigidiyor.com’un önündeki büyüme potansiyelinden büyük heyecan duyuyoruz.”
 

3 genç 2001 yılında kurdu
 

Serkan Borançılı (solda) ile Burak Divanlıoğlu (sağda), İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden okul arkadaşları. Okulu bitirmelerinin ardından beş yıl mimarlık yaptılar. 1999 yılında, internet işine girdiler. ‘Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok’ diye düşünen ikili, ‘alışveriş mi portal mı’ derken, en kârlı modelin açık artırma modeli olduğuna karar verip, diğer ortakları Tolga Kabataş ile birlikte 2001’de Gittigidiyor.com’u kurdular.
  

Türkiye’den eBay’e teknoloji transfer etti
 

Gittigidiyor.com’un şirketin iş modeli, alıcı ve satıcı arasındaki ödeme ve ürün döngüsünü güven altına alan zorunlu ‘Sıfır Risk Sistemi (SRS)’ dışında, eBay’in iş modeline çok benziyor. Öte yandan eBay, Gittigidiyor.com’un kullandığı, alıcı ile satıcı arasında mal ve para transferi tam gerçekleşmeden paranın bir hesapta tutulduğu ‘güvenli ticaret’ modelini örnek alarak yurtdışı modelinde uygulamaya koymuştu.

 
eBay kimdir?
 

–  1995 yılında kuruldu.

–  2010 cirosu 9.1 milyar dolar.

–  3 milyarın üzerinde ürün satıyor.

–  94 milyon aktif kullanıcısı var.

–  Geçen yıl 62 milyar dolarlık işe aracılık etti.
 

gittigidiyor.com kimdir?
 

–  2001 yılında kuruldu.

–  Kullanıcı sayısı 500 bin kişi.

–  Ayda 200 binin üzerinde ürün satıyor.

–  Kurulduğu günden bu yana sitede 10 milyon ürün satıldı.

–  Kataloğunda 4 bini aşkın ürün var.

Kaynak: Milliyet

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Akat: Bu Yıl Özelleştirme Rekoru Kırılabilir

Elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi kararları dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylece iş artık şirketlerin devir teslimine kaldı. Sözleşmeler imzalanıp hisseler devir...

Kapat