Gelişmekte Olan Ülkelerin Borçları Hızla Arttı

Gelişmekte olan   ülkelerin borçları son 10 yılda Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF)   danışmanlığında azalırken, gelişmiş ülkelerin borçları son 3 yılda hızla arttı.          
  

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in çalışmasına göre,   gelişmekte olan ülkeler, 1991-2001 döneminde kamu borcunun gayrisafi yurtiçi   hasılaya (GSYH) oranında ilk sıralarda yer alırken, Batılı ülkeler bu sıralamanın   altında bulunuyordu. Ancak son 3 yılda borçları hızla artan Batılı ülkelerin bu   sorunu aşmalarının en az 7 yıl sürebileceği belirtiliyor.          
 

1992′de gelişmekte olan ülkelerin kamu borçları oldukça yüksekken, Batılı   ülkeler gelişmekte olan ülkelere Dünya Bankası ve IMF aracılığıyla borçlarını iyi   yönetmeyi öğretmeye çalışıyordu.          

 
Bugün ise rüzgar tersine dönmüş görünüyor. Zira, Çin ve Brezilya başta   olmak üzere gelişmekte olan ülkeler Batılılara kamu borç sorunu nedeniyle ciddi   eleştiriler yöneltiyor.          
  

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in çalışmasına göre,   Batılı ülkelerin kamu borcu yüzde 70, gelişmekte olan ülkelerin borcu ise yüzde   45. Bu da, batılı ülkelerin kamu borcunun gelişmekte olan ülkelerinkinden   yaklaşık üçte iki oranında fazla olduğunu gösteriyor.          
 

Ekonomist Daniel Cohen ve Cecile Valadier’in kısa süre önce yaptığı   araştırmaya göre, Meksika’nın 1994′te, Rusya’nın 1998′de, Brezilya ve Arjantin’in   2000′lerin başında olduğu gibi önceki krizlerin merkezinde bulunan ülkeler artık   kamu borcu konusunda tehlike bölgesinin dışına çıkmış durumda.          
 

Örneğin, 1990′ların sonunda Asya krizinden etkilenen Endonezya’nın kamu   borcunun GSYH’ye oranı yüzde 95 seviyelerindeydi. Şimdi ise bu ülkenin kamu   borcunun GSYH’ye oranı yüzde 27′lere geriledi.          
 

Fransız bankası Credit Agricole ekonomisti Jean-Louis Martin’e göre ise   özellikle 2003-2008 yılları arasında gelişmekte olan ülkeler borçlarını   azaltırken, gelişmiş ülkelerin borçları özellikle son 3 yılda hızla yükseldi.                    

 
-Gelişmekte olan ekonomilerin iyi olma nedenleri-                    
 

Bugün gelişmekte olan ekonomilerin daha iyi durumda olmasının iki temel   nedeni bulunuyor. Söz konusu ülkeler, 1990-2000 döneminde Dünya Bankası ve IMF   danışmanlığında mali disiplinlerini iyileştirirken, gelişmiş ülkelere oranla daha   yüksek ekonomik büyüme elde ettiler. Bu da gelişmekte olan ülkelerin borçlarını   azaltmasını sağladı. Örneğin Peru son 10 yılda ortalama yüzde 5,5 oranında   büyüdü.          
 

Dünya Bankası ve IMF, 29 borçlu ülkenin borcunu silerken, 1994 ve 2009   yılları arasında bundan daha çok Afrika ülkeleri yararlandı.          
  
Dünyada bu gelişmeler kaydedilirken, Batılı ülkeler çok yüksek büyüme   oranları yakalayamadı, bazıları mali disiplini bile sağlayamadı.          
 

ABD’li ekonomistler Carmen Reinhart ve Kenneth Rogoff’a göre, gelişmiş   ülkelerin çoğu zaten kötü durumda olan kamu maliyesiyle birlikte krize girdi.   Bunun sonucunda borç sorunu olan ülkelerin krizin başından bu yana kamu   borçlarının GSYH’ye oranı yüzde 134′lere çıktı.          
 

Reinhart ve Rogoff, son 20 yılı kapsayan çalışmalarında, zor durumdaki   Batılı ülkelerin borçlarını azaltmaları için önlerinde en az 2017′ye kadar acılı   bir dönem olduğunu belirtti.          
 

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin kamu borcunun GSYH’ye oranı 2000   yılında yüzde 55 iken 2011′de yüzde 100′e ulaşırken, üçüncü büyük ekonomisi   Japonya’nın ise 2000′de yüzde 142 olan kamu borcunun GSYH’ye oranının bu yıl   sonunda yüzde 233′e ulaşacağı tahmin ediliyor.          
 

Uluslararası Para Fonu (IMF), Fransa Merkez Bankası, ABD Merkez Bankası   (Fed) ve Eurostat verilerine göre, mevcut krizin odağındaki Avro Bölgesi’ne üye   bazı ülkelerin 2000-2011 döneminde kamu borcunun GSYH’ye oranındaki değişim ise şöyle:                    
   

                                        2000            2011          
                                     (yüzde)         (yüzde)          

                                      ——-         ——-          
    

Yunanistan              103              166          
İtalya                         109              121          
Portekiz                       48              106          
İrlanda                        37              109          
İspanya                      59               67          
Fransa                         57               87          
Almanya                    60               83          
Avusturya                66               72          
Hollanda                    54               66      

  
AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 21 Kasım 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ İspanya'da genel seçimleri kazanan sağ görüşlü Halk Partisi'nin (PP) başbakan adayı Mariano Rajoy, ''Ekonomik krizden başka düşmanım olmayacak''...

Kapat