Gelişmekte Olan Ülkeler Batı’ya Yardım Edebilir

Uluslararası Para Fonu IMF ve G-20 yetkilileri, Çin’den Brezilya’ya birçok ülkenin, Avrupa’daki borç krizini kontrol altına almak için IMF’nin kredi kaynaklarını genişletmeyi düşündüklerini söyledi.

 
Tartışmaların henüz açık edilmemesi sebebiyle kimliğini vermek istemeyen 3 yetkili, politika yapıcıların, önümüzdeki ay Fransa’nın Cannes şehrinde yapılacak G-20 toplantıları kapsamında, IMF’nin kredi kaynaklarını genişletmeyi görüştüklerini açıkladı. Yetkililer, olası katılımcıların öncelikle Avrupa’nın 23 Ekim’de alacağı kararları beklemeyi tercih etmesi sebebiyle, görüşmelerin henüz daha ilk aşamalarında olduğunu belirtti.

 
IMF Yönetici Direktörü Christine Lagarde, geçtiğimiz ay üye ülkelere, krizin kötüleşmesi hâlinde, fonun 390 milyar dolarlık kasasının, tüm kredi ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olmayabileceğini söylemişti. Yetkililer, İtalya ve İspanya’yı korumak için ekstra kaynakların gerekli olabileceğini söyledi. Standard&Poor’s dün İspanya’nın kredi notunu AA’dan AA-’ye çekerek, euro ve hisse senetlerindeki düşüşü tetikledi.

 
Başta Çin olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin bu noktada Batı’ya yardım atmak için harekete geçme konusunda baskı hissedebileceğini söyleyen Credit Agricole CIB’nin Hong Kong’taki stratejist Dariusz Kowalczyk, “Batı’daki sorunlar sebebiyle çok fazla yatırım yapmak istemiyorlar ve eğer yardım edeceklerse de bunun kendilerini tanınma ve yardım sağlayacak bir şey olmasını istiyorlar” dedi.

 
MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün İspanya’nın kredi notunun düşürülmesinin etkisiyle yüzde 0.9 geriledi. Endeks bu yıl yüzde 15 değer kaybetti. Euro da bugün dolar karşısında yüzde 0.2 aşağıda seyrediyor.  (Bloomberg HT)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nükleere Karşı Çıkanlar Elektrik Kullanmasın

Brüksel’de Türkiye Avrupa Birliği Binasında basın toplantısı düzenleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Bugün Brüksel’de düzenlenen toplantıya katıldık....

Kapat