Gelişmekte Olan Piyasalar: Para Çıkışı Sürüyor

Gelişmekte olan piyasalar (GOP) da Cuma günü yaşanan kan banyosundan payını aldı.  MSCI GOP Endeksi New York kapanışında günlük %1.6 kayıpla haftayı %4.7 primle bitirdi. EMBI Tahvil Endeksi ise 7 baz puan artarak 369 baz puandan kapandı.  Yani, Türkiye gibi gelişen ülkelerin ABD eşvade tahvillerine oranla faizleri arttı.  Bir çok gelişen ülkenin para birimi de dolara karşı değer kaybetti.  Şok faiz indirimi ile dünyayı şaşırtan Brezilya’da real dolara karşı %2.3 değer yitirdi.  TL de dolara karşı %1.7 kayıpla en zayıf para birimlerinden biri olmayı sürdürüyor. (NOT:  Bloomberg verisidir, Türkiye’de resmi kapanış verileri daha düşük bir kur gösterir.)

Gelişmiş ekonomilere oranla çok daha sağlam bir maliye ve finansal yapıya sahip olan gelişen ekonomiler ayrıca resesyon uçurumundan uzak olsa da GOP yine en çok satılan riskli varlık sınıfı.  Yıl başından bu yana MSCI Dünya Endeksi %8.2, MSCI GOP ise %11 değer yitirdi. GOP hisseleri ileriye dönüğk 10.8 F/K, MSCI World Endeksinin şirketleri ise 12.5 çarpan ile işlem görüyor.

Brezilya’da Bovespa merkez bankasının enflasyonla mücadeleden vazgeçtiği ve siyasi otoritenin etkisine girdiği kaygısı ile %2.7 değer yitirirken, satışlar tüm kıtalarda baş gösterdi. Çin Şangay parasal sıkılaştırmanın süreceği endişesi ile,  Rusya MICEX petrol fiyatlarındaki düşüşten etkilenerek, Polonya ve diğer Orta Avrupa ülkeleri de yavaşlayan büyüme ve AB’den gelecek finansal bulaşma endişei ile satış yediler.

Riskten kaçış GOP hisse fonlarından da geçen hafta 600 milyon dolar para çıkması sonucunu doğurdu.  Ağustos ayında GOP hisse fonları  10 milyar dolardan fazla itfa görürken F/X ve SGMK fonlarına para girişleri nerdeyse durdu. 

Tüm dünyada PMI faaliyet göstergesinin ivme yitirmesi, düşen emtia fiyatları ve Çin’de ekonomik görünümün bir türlü belirginlik kazanamaması GOP hisselerinde satış için temel nedenler.  Ancak, asıl neden riskten kaçış.  Bu haftaya da borsalar  Yunan kredi paketinin yenilenmemesi tehdidi ile başlayacak.  Yeni bir küresel panik atak söz konusu olursa, sıcak para kaçışları devam edebilir.

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dövize Talep Düşüyor

  Cuma günü yapılan TCMB F/X ihalesine sadece 72 milyon teklif gelirken, Banka 1.7397’den  30 milyon dolar sattı.  Ayrıca gün...

Kapat