Gelişen Ülke Dövizlerine İlgi Azalıyor

Yılbaşından bu yana gelişmekte olan pazarlar (GOP) borsalarına sıcak para girişleri çok oynak ve genelde negatif seyir izlerken, yerel para birimi cinsinden DİBS’lere 20 milyar dolardan fazla giriş oldu.  Bir kaç hafta öncesine kadar stratejistler hızla büyüyen ekonomilerin para birimlerini tavsiye ediyorlardı.  Brezilya real’i 2011’nin en iyi performans gösteren para birimi olurken, sıcak para akımları gelişen ekonomilerde makroekonomi yönetimini zorlaştırıyordu.

Dönem değişiyor.  Temmuz ayı PMI verisinin yayınlanmasının ardından, GOP para birimlerine ilgi gözle görülür biçimde azalmaya başladı.  Bunun ilk işareti opsiyon piyasalarından geliyor. Bu para birimleri için  yazılan/alınan 3 aylık opsiyonlarını oynaklığı %8.8’den %13.3’e yükseldi.  Yani, artık GOP para birimlerinde pozisyon tutanlar değer kaybı riskine karşı sigorta satın almaya başladı.

Standart Chartered Bank’ın F/X stratejisti Mike Moran’a göre “Üç ay öncesine göre çok değişik bir büyüme ve makro-ortam fiyatlanmaya başladı. Bu algılama evrimi GOP para birimleri üstünde baskıların bir süre daha devam edeceğini düşündürüyor” yorumunda bulundu.

Traderların en kötümser olduğu para birimi Brezilya reali. Real, Pazartesi akşamı son bir yılın en büyük kaybını yaşadı. Goldman Sachs Rus rublesi ve Polonya zlotyi’si kur tahminini indirirken (bu para birimlerinin dolara karşı değer kaybedeceğini düşünüyor),  Barclay’s TL’nin dolara karşı sene sonuna doğru “rekor dip” yapmasını bekliyor.

Van Eck Associates Fon Yönetim portföy yöneticisi Eric Fine’a göre “GOP para birimlerinin hepsinin son derece inandırıcı uzun vadeli hikayaleri var, ama kısa vadede hepsinin değeri sıcak para akımlarına bağlı” yorumunda bulundu. “Eğer küresel büyüme yavaşlarsa GOP para birimlerinde ralli ayı pazarına dönüşebilir”.

JP Morgan F/X Oynaklık Endeksine göre, traderlar GOP para birimlerinin bu yıl içinde %13.3 civarında dalgalanma göstermesini bekliyor.  Dalgalanmanın artması para birimlerini daha riskli hale getirerek, sıcak para girişlerini azaltbilir. Yerel para birimlerinin dolar başta gelişmiş ülke dövizlerine karşı değer yitirmesi bir çok merkez bankasına rahat nefes aldıracak, artık varlık köpükleri ile mücadele etmek daha kolay.  Ama, Türkiye gibi yoğun dış finansman ihtiyacı olan ülkelerde son panik atak esnasında oluşan değer kaybı kalıcı olabilir.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Erda Gerçek: Piyasa QE3 Bekliyor

Piyasalarda kara günler yaşanıyor olsa da liglerin ertelenmesi en çok borsaya yaradı herhalde. Şike soruşturması can sıktı. Flaş transferler de...

Kapat