Gelişen Piyasalardan Para Kaçışı Sürüyor

Sanayileşmiş ülkelerde resesyon korkusu ve AB’nin PIIGS krizi gelişmekte olan piyasalarda (GOP) borsaları kötü vuruyor. MSCI GOP Endeksi Cuma günü %2.5 değer kaybıyla son dört haftadır aralıksız düşüyor ve Mayıs’dan bu yana en düşük değerini aldı. G. Kore’de KOSPI %6, Taiwan ise %3.6 geriledi. Brezilya Bovespa ise haftayı %1.3 kayıpla kapattı.

Parry International Trading CEO’su Gavin Perry “Saklanacak yer kalmadı, tüm riskli varlık gruplarında pozisyonlar azaltılıyor. AB’de bankacılık sisteminin likidite sıkıntısına düşeceği ve küresel resesyon kaygıları yine riskten kaçış başlattı” yorumunda bulundu.

Veri toplayıcı EPFR Global şirketine göre geçen hafta GOP hisse fonlarından 2.8 milara dolar para kaçtı. GOP F/X DİBS fonlarından 562 milyon dolar çıkarken, yerel para birimi cinsinden fonlara ise 250 milyon dolar giriş vardı. İMKB’den ise bir hafta önce 305 milyon sıcak para çıkarken, Cuma günü TCMB F/X satış ihalesine 300 milyon dolar üstünde teklif geldi, TCMB 140 milyon dolar satış yaptı. TL TCMB’nin gelecek hafta Salı günü bir kez daha faiz indireceği beklentisi ile bir kez daha sepete karşı 2.18 düzeyine gerilerken, İMKB-100 küresel trendin tersine hareket etti.  İMKB’de rallide TCMB’nin bankaların munzam karşılıklarını azaltacağı yorumu kadar Babacan’ın kredilerde  %25 örtülü limite esneklik getirilebileceği açıklaması da etkili oldu.

Çin, Taywan ve Güney Kore borsa endeksleri son zirveden bu yana %20 değer kaybıyla resmen ayı pazarına girdiler. Asya’da büyüme beklentilerinin aşağı revize edilmesi kadar, ABD’in ithalat talebinin azalacağı öngörüleri de etkili oldu.  Hafta sonunda ise Çin yetkilileri henüz enflasyonla mücadelenin sona ermediğini kaydettiler.  Pazar günü ise açık olan Arap ülkeleri borsalarında yine sert satışlar vardı.  Petrol fiyatlarında gerileme ve bölgede yeni isyanların patlak vermesi kaygısı  ile yatırımcılar bölgeyi terkediyor.

Buna karşın GOP tahvilleri ile eş vade ABD tahvilleri arasındaki spreadi ölçen JPMorgan EMBI Endeksi 4 baz puan değer kazandı (spread daraldı) ve haftayı 368 baz puanda  kapadı.  Traderler GOP para birimlerinde eski ilginin kalmadığını, ama yerel para cinsinden DİBS’e para girdiğini söylüyor.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Suriye’de İsyan Güney’de Ekonomiyi Vurdu

Prime Mall İskenderun’a hafta sonları günde 3 bin Suriyeli geldiğini belirten Prime Development CEO’su Artuğ Çetin, olaylardan sonra bu rakamın...

Kapat