Gelişen Piyasalarda Satışlar Sürüyor

Asya’da Yunan parlamentosunda PASOK hükümetinin 28 milyar euro’luk istikrar ve özelleştirme paketine güven oyu alamayacağı korkusu ile haftaya kötü başlayan borsalar, daha sonra AB bankalarının Yuna alacaklarını gönüllü olarak yeniden yapılandırmaya razı olmaya başlaması ile düzeldi.  Avrupa’da gösterge endeks Stoxx50 %0.3 artıda kapattı. İstanbul saati ile 21:00’da Wall Street beklenden daha zayıf gelen Haziran harcanabilir gelir ve tüketim verilerine karşın güçlü bir artış sergiliyor.  DJ30 %1.27, SP500 ise %1.17 primli. 

Gelişmekte olan piyasalarda (GOP) ise moralsizlik iyileşmedi.  New York saati 11:00’i gösterdiğinde MSCI GOP Endeksi %0.3 gerileme gösteriyordu.  ABD’den zayıf tüketim verileri gelmesi, gelişen ekonomilere talebin ve dolayısı ile büyümenin de bir süre daha zayıf seyrdeceğinin göstergesi. Çin’de ise 3Ç’de büyemesinin %7 temposuna kadar yavaşlayabileceği hatta daha sert bir iniş yaşanabileceği kaygısı Asya’yı geri tutuyor.  Emtia fiyatları da düzelmedi. WTI petrol New York’da 90.80 dolarda, altın ise 1.500 doların biraz altında. Gösterge ABD 10 yıllık tahvili %2.92 getiriyor.

MSCI GOP bu ay %4.7, yılbaşından bu yana ise %3.7 değer yitirirken, bugün itibarı ile MSCI gelişmiş ülke endeksi kayıplarını sıfırladı. MSCI endeksine dahil GOP hisselerinin 2011 sonu beklenen F/K’sı 10.8 ile 2009 dibinin çok az üstünde.

Toronto’dan RBC Capital Markets’den Nick Chamie “Bir yanda küresel büyüme öncü göstergelerinde zayıflama sürerken, öte yanda da Yunanistan özeli ve AB genelinde borç krizi kaygılaır yatışmıyor” diye bugün havayı yorumladı. Chamie’ye göre GOP’da ralli için büyümenin yeniden canlanması ve finansal bulaşma kaygısının yatışması şart.

İMKB-100 de GOP paralelinde %0.19 değer yitirirken, TL’den kaçış sürüyor.  TL %50 Euro ve dolardan oluşan döviz sepetine karşı bügün de  %0.6 değer yitirirken, sepet değeri TL’ye karşı 1.989 ile kritik 2 desteğine çok yaklaştı.  DİBS gösterge faiz %9.17’de kapadı.  Yatırımcılar arasında siyasi kriz ve TCMB’nin zamanında gereken önlemleri alamayacağı kaygısı var.  Bugün de BDDK kredi verisinde  %0.3 artış açıklandı.  Hafta içinde gelecek Mayıs dış ticaret açığının 10 milyar doları aşması endişeleri güçlendirebilir.  1Ç2011 GSMH verisi ise büyük sürprizler içermezse o kadar önemli sayılmıyor. 

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Soros: “Finansal sistem tehlikede… Ekonomik bir yıkımın eşiğindeyiz.”

Geçen haftalık %2,4 lük düşüşünden sonra altın, bugün dalgalı seyretti ve günü 1,498 dolar/ons’tan kapattı. Altın için kısa vadede trend...

Kapat