Gelişen Piyasalarda Ralli Sürüyor

Perşembe gün tarım dışı istihdam öncesi satışa geçen Wall Street, gelişmekte olan borsaların son bir haftadır gösterdiği iyimser performansı etkilemedi.  New York kapanışında %0.5 prim yapan MSCI GOP Endeksi aynı zamanda 4 haftalık zirvesini de teyid etti.

Brezilya’dan gelen ve hiç bir ekonomistin öngöremediği 50 baz puanlık faiz indirimi genelde fon yöneticileri tarafından olumlu karşılandı.  Türkiye’den sonra kotasyon indirimine giden ikinci gelişen ekonomi olan Brezilya’nın yakında Asya’da başka merkez banlaları tarafından taklit edileceği düşünülüyor.

Yatırımcılar AB-ABD borç krizinin şokunu atlattıktan sonra, bu iki dev ekonomi resesyono yaklaşsa da, gelişen ekonimlerin böyle bir tehdit altında olmadığını görüyor. Sağlam kamu dengeleri, güçlü bankaclık sistemleri ve süregelen büyümleri ile ABD-AB-Japonya’ya nazaran çok daha sağlam bir profil sergileyen GOP, finansal bulaşmadan dolayı gelişmiş borsalardan daha fazla zarar görmüş, MSCI GOP’da F/K oranı dört hafta önce 9.5’la dip yapmıştı. GOP’dan para çıkışı ise geçen hafta itibarı ile devam etmişti.  Ancak, bu hafta da ufak bir miktarda giriş gören F/X-SGMK fonları hala yatırımcının ilgisini çekiyor. 

EMBI GOP borçlnma spreadi ise hala 362 baz puanla Lehman Krizi öncesine göre nerdeyse iki misli. Eğer Cuma akşamı ABD’de tarım dışı istihdam beklentilerin çok altında çıkıp, borsalarda bir satış dalgası başlatmazsa İMKB Pazartesi günü tatil döneminin kazançlarını yansıtmak için artıda açılacak. Ancak, yine Pazartesi günü açıklanacak Ağustos enflasyonunun öngörüleri aşması satış getirebilir.

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Petkim Rafineri Yatrımına Başlıyor

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Öztürk, Socar & Turcas Grubu’nun 2020 yatırım projeksiyonu içinde yer alan rafineri yatırımının temelinin ekim ayında...

Kapat