Gelişen Piyasalara Para Yağdı

EPFR tahminlerine göre geçen hafta GOP’a 7 milyar dolardan fazla para girişi oldu.  Türkiye’de ise toplam 1.1 milyar civarında giriş hesap edildi. Ancak, güçlü sıcak para akımları MSCI GOP Edeksi’ni artıya taşıyamadı.  Endeks bu haftayı %0.6 kayıpla kapatırken, 6 aylık zirveden de geri döndü.

 

Çin’de Ocak ayı ihracatı (%0.5) ve ithalatının (%15.3) daralması GOP için en olumsuz gelişmelerden biriydi.  Dev ekonomide yavaşlamanın tüm Asya ekonomilerini etkilemesi muhtemel. ABD’de Michigan Üniversitesi güven indeksinin gerilemesi de küresel talep için karamsar bir gelişme sayıldı.  Yatırımcılar ayrıca haftanın son günü Yunan kredi paketinde çıkan pürüzleri de sattılar.  MSCI GOP Cuma günü %1.8 kaybederken, BOVESPA %2.3 gerilemeyle başı çekti.

 

EPFR’ye göre GOP hisse fonlarına 5.8 milyar dolar girdi.  F/X ve yerel para birimi cinsinden DİBS fonlara ise 2.2 milyar civarında akım tahmin ediliyor. Türkiye’de ise DİBS’de 700 milyon dolar, İMKB’de ise 400 milyon dolar kadar alım yapılmış olabilir.

 

Morgan Stanley GOP’ların aşırı alım bölgesine girdiğini iddia ederek pozisyonların azaltılmasını istedi. Türkiye’de İMKB bu hafta dolar bazında %1.87 kayıp gösterirken, Döviz Sepeti 2.03-2.05  arasında dalgalandı.  Son işlemlere göre DİBS faizi yine %9.46’ya çıktı.

 

Gelecek hafta yine piyasalar büyük ölçüde Yunan kredisini fiyatlayacak.  Cuma akşamı Papadimos kabinesi 5 bakanın istifasının ardından Troyka antlaşmasını imzalayarak meclise gönderdi.  Büyük oylama Pazar günü.  Ama, Almanya’nın bütçe tasarruflarına rağmen ülkenin kamu borç oranının düşmeyeceğini açıklaması, Yunanistan’ın Euro’dan dışlanmak istendiği dedikodularına neden oluyor.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
13 – 17 Şubat 2012 LiderForex Haftaya Bakış

EUR/USD ANALİZ Avrupa’da yeni yılın başlangıcından itibaren gelişen pozitif tutum artık geri de mi kaldı? Özellikle geride bıraktığımız hafta Yunanistan’ın...

Kapat