Gelişen Piyasalar: Şimdilik Ayı Pazarı Bitti

 

Beş haftadır ardı ardına düşen gelişmekte olan piyasalar (GOP) borsaları bu hafta %0.6 kazançla rahat bir nefes aldı.  Bernanke’nin konuşmasının ilk dakikalarında %0.3 gerileyen MSCI GOP Endeksi, daha sonra toparlandı. Brazilya Bovespa (%0.8) başta Latin Amerika borsaları da konuşmaya olumlu tepki verdi. GOP uzmanları, Bernanke’nin QE3 açıklamasını “hala ekonomide ümit var” yönünde değerlendirdi.

TL’nin değer kazanması ve Temmuz dış ticaret açığının beklentilerin altında kalması ile İMKB-100 %2.4 primle önde gelen GOP borsalarınndan biri oldu.  Rusya’da MICEX de %1.1 prim yaparken, gelişen ülke para birimleri karışık seyreti.  TL döviz sepetine karşı güçlenmesini sürdürürken, Çek korona’sı ve Güney Afrika Cumhuriyeti rand’ı dolara karşı prim yaparken, Latin paraları biraz değer yitirdi.

Ancak, geçen hafta da GOP  hisse fonlarından 2.1 milyar dolar net itfa oldu.  Bir önceki hafta da 2.8 milyar dolar çıkmıştı.  Tahvil tarafında ise F/X cinsinden gelişen ülke tahvil fonları para kaybederken, yerel para biriminden DİBS fonlarına 510 milyon dolar para girdi.  Karma fonlara giren 116 milyon dolarla birlikte, SGMK-F/X tarafına net giriş 116 milyon dolar veya Net Varlık Değeri’nin %0.1’i olarak açıklandı.

Gelişen ülkelerin risk primini ölçen JPMorgan EMBI Endeksi ise 1 baz puan prim yaparak 368 baz puandan kapandı.  Yani, endeksi teşkil eden ülkeler eş vadede ABD DİBS’e göre 368 baz puan risk primi ödüyor.  CEEMEA CDS endeksi ise bir puan artışla 268 puan oldu.

GOP’un ABD’den gelen son derece kötümser veriler ışığında gelecek haftaya satıcılı bir açılış yapması mümkün.  Türkiye’nin tatil olduğu hafta boyunca, ABD’den gelecek tarım dışı istihdam en önemli veri.  Çin’in para politikasında yeni hareketler de borsaları etkileyebilir.  En son olarak ayın son gününde tüm dünyada en önemli faaliyet göstergesi olan PMI endeksleri açıklanacak.  Temmuz verisi tüm dünyada yavaşlamaya işaret etmişti.  Verinin istikar kazanması, GOP’lara alım getirebilir.

Atilla Yeşilada

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altın bir haftada % 3 geriledi

İAB Endeksi bu hafta yüzde 3.08 değer kaybetti

Kapat