Geithner: Lehman Brothers’ın Kaderini Paylaşacak ABD Bankası Yok

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, Morgan Stanley veya başka  bir büyük ABD bankasının, Lehman Brothers’ın 2008 yılında yaşadığı kaderi paylaşması riski olmadığını söyledi.      

 
Senato Bankacılık Komitesi’nde konuşan Geithner, Avro bölgesi borç krizinin Morgan Stanley veya başka bir büyük finansal kurumu batırmayacağını belirterek, “Büyük ABD bankaları 2008 yılındaki  krizden öncesine göre çok daha güçlü ve Avrupa ülkelerindeki finansal sisteme ilişkin doğrudan riskleri çok düşük miktarda” diye  konuştu.       
 

Bununla birlikte Geithner, Avrupa’nın gerek ABD gerekse diğer  ekonomiler ile çok fazla entegre bir ekonomi olduğunu belirterek, krizin herkese zarar vermemesi için Avrupalı liderlerin daha  agresif çözümler ortaya koymaları gerektiğini vurguladı. 
   

“OBAMA YÖNETİMİNİN BANKA KARLILIKLARINI BELİRLEME İSTEĞİ YOK”        
 

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, bankaların debit kartlara aylık ücret uygulaması başlatmalarına verdikleri tepki ile bankaların karlılıklarını belirleme düşüncesi içinde olmadıklarını söyledi.      
 

Senato Bankacılık Komitesi’nde konuşan Geithner, “Başkan, ülke  genelinde bireysel finansal kurumların nasıl karlı olacaklarını belirlememiz gerektiği inancı içinde değil. Bizim inandığımız,  tüketicilerin ne ile yükümlendirildiklerini anladıkları ortamda  bir gözetim ve koruma sistemine sahip olmamız gerektiği” dedi.       
 

Başkan Obama, ABC televizyonuna verdiği demeçte, Bank of America’nın  debit kartlardan ayda 5 Dolar harç alma kararına yönelik tartışmalara değinerek, “Bankaların belirli bir miktarda karı elde etmeleri doğal  bir hak değil” diye konuşmuştu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Barroso: Bankalar Sermaye Artırımına Eşgüdümlü Çalışmalı

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel   Barroso, bankaların sermaye artırımında eşgüdümlü çalışması çağrısında bulundu.             Barroso, bir televizyonda yaptığı açıklamada,...

Kapat