Gedik Yatırım: Haftaya Olumlu Başlangıç Yapacağız

Bu sabah Asya borsalarında yatay bir seyir gözlenirken, Avrupa ve İstanbul borsalarının hafif alıcılı başlaması bekleniyor.

 
IMKB 100 Endeksi geçen haftay ı % 1.47 değer kaybıyla 61.417 seviyesinden kapattı. Banka endeksi ise % 2.1 ile düşüşle IMKB 100′den fazla ayrılmadı.
 

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi Çin’in benzine 1,5 ayda ikinci kez üstelik % 7 gibi oldukça yüksek zam yapmas ı, yine Çin’den gelen verilerin yava şlama sinyalleri vermesi hem Asya hem de global borsaları olumsuz etkiledi. Avrupa borsaları da geçen haftayı ekside kapattı. Fransa % 3.5, Almanya % 2.5 değer kaybı ile öne çıkarken düşüşte Euro Bölgesinde yava şlama beklentisine i şaret eden veriler etkili oldu. ABD endeksleri ise haftayı % 1-2 arasında değer kayıplarıyla kapattı.
 

Bu haftanın gündeminde Türkiye için Mart ay ı kapasite kullanım oranı, TCMB’nin faiz kararı, Şubat ayı dış ticaret verisi öne çıkacakken, yurtdışında enflasyon, büyüme ve güven endeksleri öne çıkacaktır.

  

Bugüne hafif olumlu ba şlamasını beklediğimiz IMKB’ye teknik analizle bak ıldığında 61.600 direncinin Cuma günü a şağı geçilmesi negatif bir sinyal olarak alg ılanabilir. Endeks 61.600 üzerine ç ıkamazsa 60.800 ve ard ından 60.000 gündeme gelebilir. Dirençler ise 62.500 ve 63.000′de bulunuyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC: Çember Misali…

Global piyasalarda gectigimizhaftanin son islem gununde negatif egilimli karisik bir seyir yasanmisgorunuyor.   Piyasalarda bozulan riskalgilamalarinda beklentilerin altinda kalan uretim...

Kapat