Gedik Yatırım: Haftaya Olumlu Başlangıç

Çin’den gelen haber ve Yunanistan beklentisi sayesinde bu sabah asya borsalarında yükseliş görülürken, Avrupa borsalarının da güne alıcılı başlaması bekleniyor.
 

Önceki hafta Yunan hükümetinin küçük orta ğı istifa etmiş, piyasalarda satışlar artınca IMKB de % 1.4 düşmüştü. IMKB 100 Endeksi geçtiğimiz haftayı ise % 3.0 artışla 61.111 seviyesinden tamamladı.

 

Önceki haftasonu Yunanistan parlamentosu düzenlemelere “evet” dedi. Bu geli şme üzerine piyasalar haftaya olumlu başladı. Moody’s’in aralarında İtalya ve İspanya’nın da olduğu alt ı euro bölgesi ülkesinin kredi notunu dü şürmesi bir miktar satış getirse de Çin Ba şbakanı Wen Jiabao’nun Avrupa’daki borç krizinin çözümüne daha fazla fazla dahil olmak istediklerini aç ıklaması piyasalara destek oldu. ABD’den gelen iyi veriler ile (ABD’de geçen hafta işsizlik maaşı başvurularının 13 bin kişi azalarak 348 bin olduğunu bildirdi. İşsizlik maaşı başvuruları beş haftada dördüncü kez dü ştü ve bu, Mart 2008′den bu yana en düşük işsizlik maaşı başvuruları olarak kayıtlara geçti.) S&P 500 Endeksi 3 yılın zirvesini gördü.
 

Çin, likidite artırıcı bir t edbir olarak mevduat munzam karşılıklarında indirime giderken, bugün Euro bölgesi Maliye Bakanları toplantısında Yunanistan’ın kurtarma paketini alacağına ilişkin beklentiler var. Eğer yine Yunanistan’a destek ç ıkmazsa piyasalardaki dalgalı hava devam edebilir. Yarın ise içeride TCMB’nin faiz kararı var. TCMB’nin kararları piyasa üzerinde etkili olabilir. Bu sabah asya borsalarında yükseliş görülürken, Avrupa borsalarının da güne alıcılı başlaması bekleniyor.
 

Ralli havas ına devam eden IMKB 100 Endeksinde bu hafta 61.700 direnci tekrar gündeme gelecektir. Endekste yükseliş denemelerinin zayıf kalması halinde ise 60.500 ve 59.000 seviyeleri destekler olarak izlenebilir. 59.000′in üzerinde kalındığı sürece mevcut pozisyonlar korunabilir. 

 
Günlük Hazerler
 

-Yunanistan için hayati öneme sahip olan 130 milyar euro tutar ındaki ikinci yardım paketine yeşil ışık yakıp yakılmayacağı bugün Brüksel’de yapılacak toplantıda netleşecek. Atina, bugün 14.5 milyar euro düzeyinde bir borç ödemesi de yapmak zorunda. Toplantıda üzerinde anlaşılması beklenen bir başka unsur da bankaların Yunanistan’ın borcunda 100 milyar euro kadar bir bölümü silmesi oluşturuyor.
-AB’nin 1 Temmuz’dan itibaren uygulamaya başlayacağı İran’a petrol ambargosu uygulaması öncesi İran cephesinden önemli bir karar çıktı. İran Petrol Bakanlığı yaptığı açıklamayla Fransa ve İngiltere merkezli şirketlere petrol akışını durduracağını bildirdi.
-Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Xi Jinping, ülkesinin kendi yöntemiyle Avrupa Birli ği (AB), Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) borç krizini çözmek amac ıyla harcadıkları çabalara destek vermeye devam edeceğini belirtti.
-Çin Merkez Bankası 18 Şubat’ta, 24 Şubat’tan itibaren uygulanmak üzere, munzam karşılıklarda 50 baz puanlık indirime gitti. Çin’in, kredileri desteklemek ve büyümeyi korumak üzere zorunlu karşılıklarda daha fazla indirime gideceği öngörülüyor.
-Bugün ABD’de Başkanlar Günü nedeniyle piyasalar kapalı olacak.Piyasalar yarın açılacak. 

 
Şirket Haberleri
 

DENIZ, Fransa – Belçika ortaklığındaki Dexia Bank’ın satışa çıkardığı Denizbank’ı almak için pazarlık masasında olan Katar Ulusal Bankası’nın fiyat yüzünden çekilme a şamasına geldiği bildirildi.Dexianın 1,5 defter değeri istediği, QNB nin 1-1,2 defter değeri istediği ve görü şmelerin devam ettiği bilgisi varildi.
HALKB, WSJ Halkbank’ın İran’la esas ilişkisini Türkiye’nin tek petrol rafinerisi Tüpraş’ın petrol alımıyla ilgili ödemelerinin oluşturduğunu, Halkbank’ın İran ödemeleri için aracılık etmesinin, hisselerinin yatırım açısından çekici olmasını engellemediğini yazdı.
TCELL, Şirket 2011 yılı dördüncü çeyreğinde konsolide net karının yaklaşık 330 milyon TL olmasını beklediğini açıklamıştır.
TTRAK, Şirket 2011 y ılında karını %54 art ırarak 277 milyon TL olarak aç ıkladı. Ayrıca 2011 y ılı karından %318,53698 oranında ve hisse ba şı brüt 3,74749 kr, net 3,18537 kr nakit temettü ödenmesine karar vermiştir.

BOSSA, Şirket 2011 yılında 48,9 milyon TL kar elde etmiştir. (2010: 4,2 milyon TL)
EKGYO, projelerinden İstanbul Ataşehir Doğu Bölgesi 2. Etap Arsa Sat ışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşinde 308 adet konut yapı ruhsatına ek olarak 387 olacak şekilde yeni tadilat yapı ruhsatı alınmıştır.

ISFIN, MASAK Şirkete hukuki itiraz yolları açık olmak üzere toplam 3.996.280 TL idari para cezas ı verilmesine karar vermiştir.

MNDRS, Şirket iştiraki bulunan Akça Enerji Otoprodüktör Grubu A.Ş.’nin Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kaynağı Arama Ruhsatına istinaden sondaj çalışmasına başlamıştır.
 

MARTI, Şirketin 2011 y ılında 30 y ıllığına otel yap ılmak üzere kiralad ığı 11 katl ı kaba in şaatı tamamlanmış İstanbul Beyoğlu’ndaki taşınmazın “Turizm Yatırım Belgesi” teslim alınmıştır.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yunanistan 2. Yardım Paketini Alabilecek mi?

EUR/USD ANALİZ Euro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları Yunanistan'a 130 milyar Euro’luk ikinci kurtarma paketini onaylamak için yarın Brüksel'de toplanacak....

Kapat