Gedik Yatırım: Bir Darbe Almanya’ya Bir Darbe Türkiye’ye

5 gündür düşen IMKB 100 endeksi, dünü % 1.72 dü şüşle, 51.091 puandan kapattı. Gün içerisinde en dü şük 50.656, en yüksek 51.941 puan ı gören endeks, önceki kapan ışının 895 puan alt ına indi.
  

Dün TCMB, ayl ık toplant ısında faizlerde de ğişikli ğe gitmezken, kötü haber Fitch’den geldi. Türkiye’nin görünümünü pozitiften dura ğana çekti. Haber üzerine piyasalarda sat ışlar artt ı. Moody’s ve S&P’nin bir kademe önünde kredi notuna sahip olan Fitch’in di ğer şirketlere yakla şmak için bu hamleyi yaptığını düşünüyoruz. E ğer di ğer iki şirketten indirim gelseydi, piyasalarda daha kötü bir etkiye neden olurdu.
 

Avrupa’da ise güven krizi Almanya ’yı vurdu. Dün 6 milyar dolarl ık tahvil ihrac ı planlayan Almanya, 3.9 milyar euro ’luk taleple kar şıla ştı. Haberden sonra Euro değer kaybını sürdürerek 1.3320′ye kadar geriledi. Avrupa borsa endeksleri günü % 1´in üzerinde dü şüşle kaparken ABD’de Dow jones % 2.1, S&P 500 % 2.2 eksi kapattı.
 

Bu sabah Asya piyasalar ında sat ışlar hakimken, ABD’nin tatile girmesi nedeniyle genelde bugün için sakin bir seyir bekleniyor. Endeksin günlük bazdaki destekleri 50.800 ve 50.000 seviyelerinde. 50.000 ’in üzerinde tutunma çabas ı ve tepki yükselisleri görülebilir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Atılım Murat: Hiper Enflasyon Korkusu

Avrupa Merkez Bankası(AMB) müdahale etmeli mi? Kriz gündeminin ilk maddesi bu. Öncelikle; Almanya’nın buna niçin destek vermediğini belirtelim. İkinci Dünya...

Kapat