Gedik Yatırım: 60.300 Direnci Önem Taşıyor

Bir hafta önce 61.000 seviyesinin üzerinde tutunamayıp kısa vadelki dü şen trende giren IMKB dün tepki verse de gücü henüz yeterli gözükmüyor. Bu sabah yatay ba şlangıç beklediğimiz endekste karışık seyrin devamı bekleniyor.
 

IMKB 100 endeksi, dünü % 0.4 artışla, 59,940 puandan kapattı. Gün içerisinde en dü şük 59,241, en yüksek 60,318 puan ı gören endeks, önceki kapan ışının 235 puan üzerine çıktı.
 

Önceki gün, 3 haftal ık dü şüşe tepki veren Batı Avrupa’nın tüm ulusal borsalar ı dünü de artıda kapattı. İtalya % 2.9, Fransa % 2.0, Almanya % 1.7 yükselirken resesyona girdi ği açıklanan İngiltere ise sadece 0.2 yükseldi. Avrupa MB Başkanı Draghi’nin risklerin şimdi “geniş anlamda dengeli” olduğunu kaydederek, enflasyon görünümüne yönelik tonunu yumuşatması borsalara destek oldu.
 

FED dün faizlerde değişikliğe gitmezken, Amerikan ekonomisindeki son gelişmeleri göz önünde bulundurarak, bu y ıla ait ekonomik büyüme ve enflasyon tahminlerini yükseltti; işsizlik oranı konusunda ise daha iyimser bir öngörüde bulundu. Bernanke, “Fed daha fazlasını yapmaya hazır olmayı sürdürecek, Komite para politikas ındaki agresif tavr ını koruyacak” aç ıklamasında bulundu. Apple ve Boing’in ba şarılı mali sonuçlar ı ve FED açıklamaları ABD borsalarının günü art ıda tamamlamasını sağladı. Dow Jones % 0.7, S & P 5 0 0 % 1 . 4 , N a s d a q % 2 . 3 ( A p p l e % 9 y ü k s e l e r e k N a s d a q b o r s a s ının yükselemesinde rol oynad ı) yükseldi.

 
Bu sabah Asya borsalarında hafif sat ıcılı bir seyir görülmekte. Avrupa borsalar ının da güne hafif sat ıcılı-yatay bir ba şlangıç yapmas ı muhtemel. Bugünün gündeminde; 10:00′da TCMB’nin enflasyon raporu, 12:00′de Euro Bölgesi Güven Endeksleri, 15:00′de Almanya TÜFE’si, 15:30′da ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları (Bk: 375 bin) ve 17:00′de ABD bekleyen Konut Satışları yer almakta.
 

Güne yatay bir ba şlangıç yapmas ını beklediğimiz IMKB’de 60.000 üzerinde tutunma çabas ı bugün de görülebilir. Bunun ba şarılması halinde önümüzdeki süreçte 61.000 yeniden hedeflenebilir. Ancak sat ışların artmas ı ile 59.250 deki destek tekrar test edilebilir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: Bol Para, Doğru Yönlendirilmezse; Serseri Mayın Gibidir

Apple’ın beklentilerin çok üzerinde gelen olumlu bilançosunun etkisiyle güne yükselerek başlayan borsa endeksleri Avrupa’dan da beklentilerden iyi gelen bilançoların etkisiyle...

Kapat