GE Güneş Enerjisine Yatırım Yapıyor

Amerika’da şimdiye kadar yapılmış en büyük güneş enerjisi fabrikasını kuracagını belirten şirket, 600 milyon dolar’a mal olacak  fabrika ile yıllık 400 megawatt yani toplam 80,000 evin ihtiyacı karşılayacak enerji üretmeyi planlıyor. Amerika’daki şimdiye kadar en büyük fabrika ise 350 megawatt kapasiteye sahip.

General Elektrik’in fabrikayı  2013  yılında faliyete geçecegini planlıyor, ve toplam 400 kişi fabrikada çalışacak. Şirketin rüzgar enerjisileri dölümü ise 6 milyar dolarlık bir ciroya ulaşmış durumda. Şirket son yıllarda yatırımlarını ve stratejileri alternatif enerjiler üzerine yogunlaştırıyor.

Yeni geliştirilen teknoloji sayesinde güneş enerjisinde verimlilik %13e yakın artırılmış, bu teknolojinin ismi “ince şeritli filim teknolojisi”. Teknolojiyi geliştiren şirket PrimeStar Solar ve GE bu şirketi satın alarak teknolojiyi de bri anlamda ele geçirmiş. GE aynı şekilde Fransa’da güneş enerjisinden elektrik cihazları üreten Converteam’i almayı planlıyor ve ödeyecegi fiyat 3.2 milyar dolar.

Dünya güneş enrjisi talebi 2007 yılında 2 gigawatt, 2010 yılında 15 gigawatt, önümüzdeki 5 yıl içerisinde ise 75 gigawatt olması bekleniyor.  Çin ise bir başka güneş enerjisine yatırım yapan ülke, 2010 yılında dünyanın en büyük güneş enerjisi vadisini kuracagını açıklamıştı. Projenin toplam maliyeti 740 milyar dolar.2009 yılında Çin’nin toplam alternatif enerjiye yatırımların toplamı 34 milyar usd.

Ekonomi Haber Yorum

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ençok Değer Kazanan ve Kaybedenler

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (IMKB) bugün seanslık bazda en çok değer kazanan 20 Hisse Senedi:   Kod            Son      G.Düşük     G.Yüksek   ...

Kapat