Gartman: AB, Zar Zor Birarada Duruyor

Stratejik yatırımcı Dennis Gartman, gelecek hafta veya gelecek  yıl da olsa, Yunanistan’da temerrüdün hala eli kulağında olduğunu belirterek, “Bu sadece bir zaman meselesi. Alman kamuoyu bu sıkıntaları  çok uzun süre çekmeyecektir” diye konuştu.
 

Avrupa’nın Yunanistan’ı desteklemesinin politikacılar ve liderlerin  görüntüyü kurtarma çabası olarak gördüğünü belirten Gartman, ancak  kamuoyunun kurtarmalara karşı büyüyen kibrinin eninde sonunda üstün  geleceğine inandığını ifade etti.
 

Gartman, “Çöken bir ekonomiye, hali hazırda mevcut borçlarını  ödeyemeyen bir ekonomiye, 100 milyar Avro vermek saçma. Yunanistan’ın  iflası sadece bir zaman meselesi” diye konuştu.
 

Avrupa Birliği’nin de eninde sonunda iflas edeceğini savunan  Gartman, AB’nin dağılmasının zor durumdaki ülkeler için en iyi şey olabileceğini düşündüğünü de vurguladı.
 

EĞER YUNANİSTAN’DAKİ KRİZ BULAŞICI OLURSA, FED’İN SWAP HATLARI KULLANILABİLİR
 

Analistler, Yunanistan’daki borç krizinin finansal sistem yoluyla  yayılması halinde Avro Bölgesi bankaları FED’den Dolar fonlaması arayabileceklerini belirtiyorlar.
 

2008 yılındaki global finansal krizin bir tekrarının yaşanması  halinde bankaların yurtdışında ekstra yardıma ihtiyacı olabileceğini  ifade eden analistler, mevcut swap hatlarının bankalar için faydalı  bir destek olabileceğini ifade ediyorlar.
 

Avrupa Merkez Bankası ile FED arasında hali hazırda swap hattı  açık bulunuyor. Banka’nın ihtiyacı olan Avrupa bankalarına vermek  üzere FED’den bu hat ile Dolar borçlanması mümkün. Ancak 2008 yılından oluşturulan swap hattı 2 Mart haftasından bu yana kullanılmıyor.  Swap hattı anlaşması 1 Ağustos’ta sona erecek.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Atina İçin Önemli Gün

Yunan hükümeti bugün güven oylamasına gidiyor. Güven oylaması, IMF ve ABD’nin ülke için hazırladıkları kurtarma paketinin 5. dilim ödemelerinin kesinleşebilmesi...

Kapat