Garanti Yatırım’dan Döviz ve Tahvil Görünümü

€/$: Mevcut EUR pozisyonların 1.4350 stop-loss olmak üzere korunmasını öneriyoruz

$/TL: TL’deki güçlü seyrin devamını bekliyoruz

Faiz: İhaleye katılım öneriyoruz.

Eurobond: USD cinsi tahvillerde 2016-2021 arası vadelerde, EUR cinsi tahvillerde ise 2017’de alım öneriyoruz

·         €/$ paritesi ECB’nin geçen hafta yaptığı çeyrek puanlık artırım sonrası yükseliş eğilimini koruyor. Portekiz’in AB’den sonra IMF’ten de yardım istemiş olması bu ülkeye yönelik belirsizliği daha da azaltmış durumda. Mevcut durumda FED’den parasal sıkılaştırmaya işaret eden açıklamalar gelmedikçe paritede kalıcı bir düşüş görülmeyeceğini düşünüyoruz. Bu hafta ABD’de açıklanacak enflasyon ve perakende satış verileri ise piyasada FED’in Haziran sonrasında daha agresif bir tutum izleyeceği beklentilerini güçlendirebilir.

·         Önceki hafta Trichet’nin yaptığı açıklamalardan anlaşıldığı üzere  göre petrol fiyatı yükseldikçe ECB’nin yeniden faiz artırımına gitmesi olasılığı da yükseliyor. Bu nedenle mevcut EUR pozisyonların 1.4350 stop-loss olmak üzere korunmasını öneriyoruz. Parite için destekler 1.4400-1.4350, dirençler ise 1.4500-1.4580 seviyeleridir.

·         Yurtiçi döviz piyasasında Cuma günü $/TL kuru 1.50 seviyesine gerilediyse de bu seviyelerde artan yerli yatırımcı talebi kuru yeniden 1.51’e taşıdı. Bu hafta başında ise petrol fiyatındaki artış ile birlikte Türkiye’nin cari açık riskinin yeniden fiyatlandığını ve TL’nin döviz sepeti karşısında %0.8 değer kaybettiğini görüyoruz. Ancak bugün açıklanan cari açık rakamının beklentilere uygun gelmesi bu kaygıları hafifletecektir.

·         Son dönemde TL’de görülen güçlü seyir nedeniyle piyasada TCMB’nin günlük döviz alım ihale miktarını artıracağı veya ilave alım ihalelerine yeniden başlayacağına dair beklentiler oluşmuş durumda. Benzer şekilde TCMB’nin döviz cinsi mevduatlara uygulanan munzam karşılık oranını artırabileceği de beklentiler arasında. Yurtiçine olan fon girişlerinin global trendin devamı olması nedeniyle TCMB’den bu aşamada döviz cephesinde herhangi bir adım atmasını beklemiyoruz.

·         Bu haftadan itibaren TL sıkışıklığının daha belirginleşecek olması nedeniyle TL’deki güçlü seyrin devamını bekliyoruz. Bu beklentimiz nedeniyle $/TL kurunda 1.5220 seviyesi aşılmadıkça USD-short pozisyonumuzu koruyoruz. Bu seviyenin aşılması durumunda 1.56 seviyelerinde önerdiğimiz pozisyonumuzu kapatacağız.

·         Tahvil piyasasında Cuma günü piyasadaki TL sıkışıklığı etkili olurken, TCMB’nin piyasaya yeterli miktarda likidite sağlamaması ile gecelik  faiz %8.8 seviyesine kadar yükseldi. Piyasa yapıcısı bankaları TCMB’den borçlanmaya iten bu durumun geçici olduğu yönündeki görüşler, tahvil faizlerindeki yükselişi de sınırlamış görünüyor.

·         Ancak hem TCMB açıklamalarından hem de önceki hafta gerçekleştirdiğimiz Ankara ziyaretimizden edindiğimiz izlenimler, TL sıkışıklığının önümüzdeki haftalarda da devam edeceği yönünde. Hatırlanacağı üzere, TCMB piyasadaki likiditeyi çekerek bankaların kredi vermek için kullanabilecekleri fon miktarını azaltmayı hedefliyor. TCMB’nin munzam karşılık artışları ile çektiği likiditeyi, ihaleler ile piyasaya tekrar vermesi bu politikanın etkinliğini azaltacaktır. Bu nedenle önümüzdeki günlerde de gecelik repo faizinde yüksek oynaklık görüleceğini ve bunun da bankaları rahatsız edeceğini düşünüyoruz.

·         Likidite sıkışıklığı nedeniyle bu hafta yerli bankaların satış tarafında olmalarını ve faizde yükseliş görülmesini bekliyoruz. Buna bağlı olarak gösterge tahvilde  satış önerimizi koruyoruz.

·         Hazine bugün 29.01.2014 vadeli 3 ayda bir %2.0 sabit kupon ödemeli tahvilin yeniden ihracına yönelik ihale düzenleyecek. Tahvilin Cuma günü kapanışı %9.1 bileşik seviyelerinde, ancak ihalenin %9.2-9.3 bileşik aralığında sonuçlanacağını tahmin ediyoruz. Mevcut iskontolu tahviller ile karşılaştırıldığında bu tahvilin daha cazip olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle gösterge tahvilden daha kısa vadeli tahviller ile 29.01.2014 vadeli tahvil arasında bir değişim yapılabilir.

·         Hazine ayrıca yarın yeni gösterge tahvil ihracına yönelik ihale düzenleyecek. İskontolu-kuponsuz tahvil almak isteyen yatırımcılara yarınki ihaleyi beklemelerini öneriyoruz.

·         Eurobond piyasasında yeniden yükselişe geçen ABD tahvil faizleri nedeniyle tahvil fiyatları bu haftaya düşerek başladılar. Geçen hafta yabancı yatırımcı ilgisine bağlı olarak gördüğümüz iyimser hava, ABD tahvil faizlerinin daha da hızlı artması durumunda ortadan kaybolacaktır. Ancak Türk CDS fiyatlarının önceki haftaya benzer seviyelerde seyrediyor olması, satışların şimdilik teknik bir düzeltme olduğunun işareti. Buna bağlı olarak uzun vadeli tahvillerde alım yerine bir süre izlemede kalınması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak daha kısa vadelerde önemli bir fiyat hareketi beklemiyoruz.

·         Mevduata alternatif arayan yatırımcılara USD cinsi tahvillerde 2016-2021 arası vadeleri, EUR cinsi tahvillerde ise 2017’yi öneriyoruz.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Sermaye Piyasası Kurulu İş Bankası’nın Bono İhracını Onayladı

Sermaye Piyasası Kurulu İş Bankası’nın 700mn TL tutarındaki bono ihracını onayladı. İş Bankası 700nm TL tutarında bono ihracını 13-15 Nisan...

Kapat