G. Kore İle Serbest Ticaret Başlıyor

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Güney Kore Ticaret Bakanı Park Tae-ho Türkiye-G. Kore Serbest Ticaret Anlaşması Ortak Deklarasyonu’nu imzaladı. G. Kore 5 yılda, Türkiye ise 7 yıl da sanayi için gümrüğü sıfıra indirecek.

 
TÜRKİYE, yıllık ticaret hacminin yıllık 7 milyar dolara ulaştığı Güney Kore ile Uzakdoğu’daki ilk serbest ticaret anlaşmasına imza attı. Çerçeve anlaşmasına göre Kore 5 yıl içinde, Türkiye ise 7 yıl içinde sanayi ürünlerinde sıfır gümrüğe geçecek. Türkiye’nin tarım ihracatı hedefi ise zeytinyağı, domates salçası, makarna ve fındık ile Kore mutfağına girmek. 

 
Mavi evde aile karşılaması

 
Nükleer Güvenlik Zirvesi için Seul’da bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan, dün Güney Kore Cumhurbaşkanlığı Konutu Mavi Ev’de Cumhurbaşkanı Lee Myung-Bak ile bir araya geldi. Eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan ile birlikte Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak ve eşi Kim Yoon-Ok tarafından karşılanan Erdoğan, Mavi Ev’in “Altın Defter”ini imzaladı. Daha sonra Dışişleri Bakanı Amhet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katıldığı heyetler arası görüşmeye geçildi.

 
Tarım 10 yıl içinde

 
Görüşmelerin ardından Türkiye için Uzakdoğu’da ilk olan bir anlaşmaya imza atıldı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Güney Kore Ticaret Bakanı Park Tae-ho “Türkiye-G.Kore Serbest Ticaret Anlaşması Ortak Deklarasyonu”nu imzaladı. İmza töreninde G.Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak ve Başbakan Erdoğan da yer aldı. Anlaşmaya göre, Kore 5 yıl içinde, Türkiye ise 7 yıl içinde sanayi ürünlerinde sıfır gümrüğe geçecek. Gümrüklerin, tarım sektörünün yüzde 52’sin de 10 yıl içinde sıfırlanması planlanıyor.

 
Vazgeçilmez fırsat

 
İmzaların atılmasından sonra Başbakan Erdoğan şunları söyledi: “Bu anlaşma, iki ülkenin işadamları arasındaki ortaklığı güçlendirmek ve ileriye götürmek açısından vazgeçilmez bir fırsat. Özellikle bu anlaşma, mal noktasındaki ticaretin geliştirilmesinde çok büyük bir itici güç olacak. Nitekim Koreli dünya markalarından Posco’nun ülkemizde planladığı yatırımları ve Hyundai’nin yatırımlarını geliştirme planları serbest ticaret anlaşması çerçevesinde daha kârlı ve rekabetçi olacaktır. 

 
Haziranı bekliyoruz
 

2011 sonu itibariyle Türkiye-Güney Kore arasındaki ticaret hacmi 7 milyar dolar. Bu potansiyelimizi yansıtmıyor. Bugün atılan imzalar ve Haziran’da atılacak imzalarla birlikte bu rakam arzuladığımız seviyeye çıkacak. İthalat-ihracat dengesizliğinin giderilmesine de fırsat verecek. Özellikle enerji, savunma işbirliği, tarım gemi inşaa; motor sanayiinde müşterek yapabileceğimiz çok şey var. Bilişim teknolojisi alanında çok önemli adımlar atmak mümkün. Bugüne kadar imzaladığımız serbest ticaret anlaşmalarının olumlu sonuçlarını çok açık gördük. Haziran ayını heyecanla bekliyoruz.”   (Hürriyet)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Sebze-Meyvede Zehir Alarmı

Dünyaca ünlü çevre örgütü Greenpeace Avrupa’da satılan 76 sebze-meyveyi test etti. Türkiye’de üretilen biber, armut ve üzüm en tehlikeli ürünler...

Kapat