G-8 Ekonomi Bakanları Yarın Toplanıyor

G-8 ülkeleri ekonomi bakanları ve merkez   bankaları başkanları, son küresel ekonomik gelişmeleri ele almak üzere dönem   başkanı Fransa’nın Marsilya kentinde yarın toplanıyor.

 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da katılacağı toplantıların ikinci   gününde, ”Deauville Ortaklığı” çerçevesinde ”Arap baharını” yaşayan ülkelere   yapılacak yardımlar masaya yatırılacak.

 
G-8 ülkelerinin Fransa’nın kıyı kenti Deauville’de yaptıkları son   zirvede, Arap baharını yaşayan ülkelerin özgür ve demokratik toplum geçiş   süreçlerine yardımcı olmak amacıyla bu işbirliği sürecinin başlatılması   kararlaştırılmıştı.
  

Tunus ve Mısır ilk olarak, bu sürece dahil olma taleplerini dile   getirmişti. Son G-8 zirvesinde, bu ortaklık çerçevesinde, Mısır ve Tunus’a 2013′e kadar 20 milyar dolar kredi verilmesi görüşü benimsenmişti.

 
10 Haziran cumartesi günü yapılacak toplantılara, Mısır ve Tunus’un   dışında Libya Ulusal Geçiş Konseyi temsilcilerinin de katılması bekleniyor.
 

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, G-8 ülkeleri liderleriyle yaptığı   görüşmelerini ardından eski başbakanlardan Eduard Balladur’e, ”Deauville Ortaklığı” projesinin hayata geçirilmesi görevini vermişti.
 

Balladur, yapılacak yardımlar konusunda ilgili uluslararası kurumlar   arasındaki işbirliği ve koordinasyonu sağlamak için çaba gösterecek.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 8 Eylül 2011 EUR/USD ve ALTIN Son Durum…

EUR/USD ANALİZ EUR/USD paritesi 1,3970 seviyesine kadar geriledikten sonra bu destekten aldığı güçle yükselişlerine devam etmek istemektedir. 1,42 ile 1,40 seviyesinde sıkışan...

Kapat