G-20 Ve Almanya Restleşiyor

Wall Street Journal’a göre G-20 üyeleri krizin çözümü için Avrupa’nın daha fazla kaynak ayırmasını istedi.  Eğer 2 AB Kurtarma Fonu EFSF ve ESM’nin ödenmiş sermayesi 500 milyardan 750 milyar Euro’ya çıkartılmazsa, G-20 IMF yoluyla AB’ye mali destek sağlamayacak.  Merkel ise EFSF/ESM’nin sermaye artırımına karşı çıkıyor.  G-20 Merkel restleşmesi AB krizini yeniden tetikleyebilir.

MERKEL YALNIZ KALDI

Hollanda hükümeti, ABD ve Uluslararası Para Fonu IMF, Avrupa’nın kalıcı kurtarma fonu ESM’nin artırılmasını istiyor; Ancak Alman Hükümeti’nin buna izin vermemeye kararlı görünüyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert, Çarşamba günü, Berlin’in 500 milyar euroluk ESM’nin genişletilmesi için bir neden görmediğini savunarak, “Alman hükümetinin tavrı ve görüşü değişmedi; ihtiyaç olduğunu düşünmüyoruz” dedi.

Ancak hükümetin diğer yakasında Merkel ve Alman maliye bakanı Wolfgang Schauble, IMF Başkanı Christine Lagarde ve Euro Bölgesi’nin
diğer 16 üyesinin baskılarıyla daha zorlu bir platformda mücadele etmeye çalışıyor. Bu haftasonu yapılacak olan G-20 Maliye Bakanları zirvesinde ise Schauble, daha fazla baskıya direnmek zorunda kalabilir.

EFSF’DE FON AZALIYOR

BloombergHT’ye göre, Avrupa Kurtarma Mekanizması’nın (EFSF) Yunanistan, İrlanda ve Portekiz’i kurtarmasının ardından hâlâ kasasında ekstra 250 milyar Eurosu bulunuyor. Almanya gibi Yunanistan krizinde daha sert bir tutum sergilemiş olan Hollanda Hükümeti, ifadelerini yumuşatarak, bu paranın ESM’ye eklenebileceğini söylüyor; ancak Almanya bu zamana kadar buna da karşı çıktı.

Kıdemli AB yetkilileri 1-2 Mart’taki zirvelerinde ESM’nin genişletilmesinde anlaşmalarının, onlara, piyasa tarafında hız ve güven
kazandıracağını ümit ediyor. Birçok yetkili, zirvede Yunanistan’ın kurtarma paketi, ESM’nin genişletilmesi ve IMF kaynaklarının artırılması konularında uzlaşmanın, çok güçlü olumlu mesajlar vereceğine inanıyor. Ancak zirvenin düzenlemesinde yer alan yetkililer, Almanya’nın tutumundan endişe duyduklarını ifade ediyor.
EURO’YU KORUMA SÖZÜNBE İNANAN YOK

Bir yetkilinin sözlerine yer veren Financial Times gazetesine göre, AB yasakoyucularının çoğunluğunun Yunanistan’ın yeni
programının desteklemesi bekleniyor;  ancak yetkililer Yunanistan konusunun çetrefilli olmasından ötürü tüm karışıklıkları önlemek istiyor.

Economist Intellegince Unit’e göre Euro’nun dağılma riski %40’dan %30’a indi.  Bir çok yatırımcı Yunanistan’ın sert istikrar önlemleri altında boğulacağını, gelecek sene sıranın Portekiz’e geleceğini düşünüyor.

Almanya Başbakanı Merkel dün aynı zamanda, Euro Bölgesi’ni ayakta tutmak için mali disiplinin gerektiğini söyleyerek, Yunanistan’ın borçlarını azaltması için ülke üzerindeki baskılarını sürdüreceğini savundu.

Merkel, para birliği olan ülkelerin birbirlerine güvenebilecek durumda olması gerektiğini aktardı. Merkel, Yunanistan, Portekiz
ve İrlanda’yı kurtarmanın doğru olduğunu, ancak herkesin ödevini yapması gerektiğini söyledi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Goldman Sachs, Altın ve Petrolde Getiri Bekletilerini Yükseltti

Yatırım bankası Goldman Sachs, altın ve petrolde 12 aylık getiri bekletilerini yükseltti. İşte kurumun altın yatırımcısını sevindirecek beklenti rakamları… Ünlü...

Kapat