G-20 50 Bankayı “Hit” Listesine Alıyor

 

 

Bu hafta piyasalar yine gelecek Pazar yapılacak AB Liderler Zirvesin’den çıkacak kararlar üstüne bahis tutuşacak.  Pazar akşamı basına konuşan Alman Maliye Bakanı Wolfgang Scheuble, 23 Ekim zirvesinde Yunan DİBS’i tutan bankaların daha önce üstünde uzlaşılan %21’den daha fazla zararı kabullenmeye zorlanacağiını beyan etti.  Bloomberg’in haberine göre ise G-20 50 çokuluslu bankayı “hit” listesine alacak.  Yeni liste 3-4 Kasım Cannes G-20 Zirvesinde açıklanabilir.

 

Bu 50 banka “sistemik olarak önemli” olarak sınıflandırılacak ve ekstra sermaye tutma yükümlülüğü getirilecek.  Sistemik önem taşımak, bir bankanın iflas etmesi halinde, yalnız kendi müşterileri değil, tüm  finansal sisteme zarar vermesi anlamına geliyor.  Lehman, Güney Kore’de  forwarfd işlemlerinden Türkiye’de yaptığı swaplara kadar uzanan sinir uçları ile işte böyle sistemik önemi olan bir bankaydı.

 

Bazı kaynaklar ise “hit” listesinde olan banka sayısını 29-40 arasında zikrederken, Bank of International Settlements bu bankaların normal sermaye yeterlilik rasyosu üstüne %2.5 daha fazla sermaye bulundurmalarını isteyecek. Başta Bank of America, Deutsche ve JPMorgan olmak üzere dev finansal kurumlar ek sermaye yükümlülüğüne karşı direniyor. Çünkü, ek sermaye bulundurmak özkaynak getirisini düşürürken bankaların kredilerini de pahalılandırıyor.  Bir çok uzman ise daha sıkı ihtiyati tedbirler, denetim ve daha yüksek sermaye bulundurmanın kaçınılmazlığını kabul ederken, kredi verme iştahının azalması halinde dünyanın yeniden resesyonla yüz yüze geleceğini iddia ediyor.

 

 

Atilla Yeşilada,

yesilada@gmail.com

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İşdünyası OVP’yi Tartışıyor

  Türkiye’nin önde gelen holdingleri ve işveren konfederasyonları hükümetin Cuma günü açıkladığı Orta Vadeli Programı tartışıyor.  Otomotif ve alkollü içecek...

Kapat