G-20’den AB’ye: Sana 8 Gün Süre…

 

 

Cumartesi öğle saatlerinde sona eren G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Zirvesin’den tek ağızdan AB’ye alışılmadık sertlikte bir mesaj çıktı:  Banka ve PIIGS krizini 8 gün içinde çöz!  AB dışındaki katılımcılaır, krizin gittikçe yayılarak tüm dünyada ekonomik istikrarı tehdit eder hale geldiğini vurguladılar.  Almanya ve Fransa’nın 3 ayaklı bir kurtarma planının ana hatlarında uzlaştığı da bildirilirken, bankalardan planın yeniden sermayelendirme ve Yunan tahvillerinde katlanılacak zarar başlıklarna  yoğun itirazları belirdi.

 

Japon Maliye Bakanı Jun Azumi zirvenin ardından “AB artık aklını başına toplamak zorunda, çünkü kriz kısa bir süre zarfında çözülmezse, güçlü toparlanma yaşayan sağlıklı ekonomilere de bulaşacak.”  Kanada Maliye Bakanı Jim Flaherty ise gelecek Pazar yapılacak AB Liderler Zirvesin’de beklenilen kararlar çıkmazsa, küresel resesyon olasılığının dramatik şekilde artacağını ekledi.

 

İngiliz Maliye Bakanı George Osborne ise Kıta’lı meslektaşlarının “Paris’i üstlerinde krizi kısa sürede çözmeleri yönünde  baskıyı idrak ederek terkettiğini” açıkladı. ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner ise basına AB’ni son adımlarının, özellikle bankaların sermayelendirilmesi kararının doğru yönde atıldığı müjdesini verdi:  “Hala detaylar üstünde çalışmak gerekecek, ama Fransa ve Almanya bir kez birlikte karar verdiler mi, büyük atılımlar  mümkün” dedi.

 

Zirve deklarasyonu, AB’ye Kurtarma Fonu EFSF’nin 440 milyar Euro kayıtlı sermayesini kaldıraçlandırması, Yuanistan’dan diğer çok borçlu devletlere bulaşmayı önlemesi ve bankalarına sermaye takviyesi  taleplerini de içerdi. Zirvedee önce Çin ve Brezilya’nın başını çektiği IMF fonlarının AB’ye destek için kullanılması fikri ise şimdilik terkedildi.  Ancak, Geithner AB bir kez somut  plan ortaya koyarsa, IMF’nin mevcut kaynakları ile destek sağlamasına karşı olmadığını açıkladı.

 

Zirve kenarında yapılan Fransız-Alman bakanlar görüşmesinde bankaların sermaye artırmaya zorlanması kesinleşti.  EFSF ise PIIGS tahvili alanların zararının ilk %20’sini sigorta edecek bir tahvil güvence fonu şeklinde çalıştırılacak.  Ancak, bankaları temsil eden International Institute of Finance (IIF) çok kızgın. 21 Temmuz’da bankaların Yunan DİBS’i swap (borç değiş-tokuşu) zararının %21 olarak belirlendiğini hatırlatan IIF temsilcileri, bu miktarın üstünde zarara direneceklerini açıkladı.

 

Uzmanlar, bankaların Yunan DİBS’de %21’i aşan zarara katlanmaya mahkum edilmesi ve sermaye yeterlilik rasyolarını hızla yükseltmeye zorlanmaları halinde kredi kanalının tıkanarak AB’nin durgunluğa düşeceğini de iddia ediyor.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İşdünyası OVP’yi Tartışıyor

  Türkiye’nin önde gelen holdingleri ve işveren konfederasyonları hükümetin Cuma günü açıkladığı Orta Vadeli Programı tartışıyor.  Otomotif ve alkollü içecek...

Kapat