Fransa, Avrupa’yı Tepetaklak Yaptı

ABD Merkez Bankasının (Fed), yavaş büyüyen   ekonomiye destek olmak amacıyla gösterge faiz oranını gelecek iki yıl daha yüzde   0 ve yüzde 0,25 aralığında tutma kararının uluslararası piyasalarda yarattığı   bahar havası fazla sürmedi.
 

Fed’in kararının Asya borsalarındaki olumlu etkisinden sonra Avrupa   borsaları da güne yükselişle başladı. Ancak daha sonra üç önemli kredi   derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P), Fitch ve Moody’s’in Fransa’nın   ”AAA” olan kredi notunu teyit etmesine rağmen, Fransa’nın kredi notunun   düşürülme riski söylentisi uluslararası borsaları sallamaya başladı.
 

Borsalardaki düşüşte ABD’nin ekonomik büyümesi ve Avro Bölgesi borç   krizinin yayılarak borçlarını ödeyemeyecek ülkeler arasına İtalya ve İspanya’nın   da gireceği endişeleri de etkili oldu.

 
Fransa’nın ”AAA” kredi notunun düşürülebileceği kaygıları arasında   Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tatilini yarıda keserek Paris’e döndü ve   ”ekonomik ve finansal durumu” görüşmek için bakanlarla acil değerlendirme   toplantısı yaptı. Fransa hükümeti bütçe açığının azaltılması için yeni önlemler   alınacağını açıkladı.
 

Fransa Maliye Bakanlığından bir yetkili, Fransa’nın ”AAA” olan uzun   vadeli kredi notunun düşürülebileceği iddialarının temelsiz olduğunu, S&P, Fitch   ve Moody’s’in kredi notunun düşürülme riski olmadığını teyit ettiğini söyledi.
  

Fransa’nın kredi notuyla ilgili spekülasyonların yanı sıra Fransız   bankası Societe Generale’nin finansal durumuna ilişkin söylentiler de piyasalara   olumsuz yansıdı. Bankanın bir sözcüsü, ”piyasalarda Societe Generale ilgili   bütün söylentileri kesinlikle reddettiklerini” ifade etti.
 

Borsalardaki sert düşüşten özellikle Fransız bankalarının hisseleri   olumsuz etkilendi.  İşlemlerin sürdüğü sırada Fransa’nın ikinci büyük bankası Societe   Generale’nin hisseleri yüzde 21′den fazla değer kaybederek 2,5 yılın en düşük   seviyesine geriledi.
 

Societe Generale’nin hisseleri yüzde 14,7, Credit Agricole’nin hisseleri   yüzde 11,8 ve BNP Paribas’ın hisseleri yaklaşık yüzde 10 değer kaybıyla günü   tamamladı. Avrupa bankacılık endeksi de yüzde 6,5 düştü.
 

-AVRUPA BORSALARI-
 

Avrupa’nın en büyük 300 şirketini kapsayan FTSEurofirst 300 Endeksi yüzde   3,8 oranında değer kaybederek 911,65 puana geriledi.
 

Londra Borsası’nda FTSE-100 Endeksi yüzde 3,05 (157,76 puan) değer   kaybederek 5.007,16, Paris Borsası’nda Cac 40 Endeksi yüzde 5,45 (173,20 puan)   azalarak 3.002,99 ve Frankfurt Borsası’nda Dax Endeksi yüzde 5,13 (303,66 puan)   azalarak 5.613,42 puana indi.
 

İtalya’da Milano Borsası’nda FTSE MIB Endeksi yüzde 6,65, İsviçre’de   Zürih Borsası yüzde 4,12, Hollanda’da AEX Endeksi yüzde 3,41, İspanya’da Madrid   Borsası’nda IBEX 35 Endeksi yüzde 5,49, İsveç Borsası’nda OMX 30 Endeksi yüzde   2,74, Yunanistan’da Atina Borsası yüzde 1,80 ve Rusya’da Moskova Borsası’nda   MICEX Endeksi yüzde 4,43 değer kaybetti.
 

AVRUPA BORSALARININ YENİ GÜNE YÜKSELİŞLE BAŞLAMASI BEKLENİYOR
 

Avrupa Borsalarının yeni güne hafif yükselişle başlaması  bekleniyor ama yatırımcılar küresel piyasa volatilitesi içinde temkinli davranabilir.
 
IG Markets FTSE’nin 53 , Dax’ın 79 ve Cac’ın 32 artışla  açılacağını tahmin ediyor. BGC Partners piyasa yorumcusu Louise Cooper, kaynakların  hala yatırımcıların endişeli olduğunu gösterdiğini söyledi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
11 Ağustos 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Fransız Hükümeti, Çarşamba günü yeni vergi zamlarını, harcama kesintilerini ve diğer bütçe önlemlerini değerlendirme kararı aldı. Fransa, ülkenin...

Kapat