Fransa Acil Toplantısından “Bağlılık Sözü” Çıktı

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ülkenin   bütçe açığını azaltma hedeflerine bağlı kalacağı sözü verdi.
 

Fransa Maliye Bakanı Francois Baroin yaptığı açıklamada, özellikle   Avrupa’da olmak üzere bazı ülkeleri etkileyen borç sorunlarına bağlı olarak   küresel piyasalardaki sıkıntının sürmesi nedeniyle Sarkozy’nin, Fransa’nın bütçe   açığını azaltma hedeflerine bağlı kalacağı sözü verdiğini söyledi.
 

Hükümetin, bütçe açığını azaltma hedeflerine ulaşmak için 24 Ağustos’ta   yeni kararlar açıklayacağını belirten Baroin, ”Sarkozy, Fransa’nın bütçe   açığının azaltılmasına bağlı kalması kararlılığında ısrarcı. Bu amaca ulaşmak   için gerekli her türlü önlemi alacağız” dedi.
 

Baroin açıklamayı, tatilini yarıda keserek Paris’e dönen Fransa   Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin, piyasalarda görülen dalgalanmaları değerlendirmek   üzere ekonomi kurmaylarıyla düzenlediği acil toplantıdan sonra yaptı.
 

Toplantıya Başbakan François Fillon, Maliye Bakanı Francois Baroin, Bütçe   Bakanı Valerie Pecresse, Avrupa İşleri Bakanı Jean Leonetti, Dışişleri Bakanı   Alain Juppe ve Fransa Merkez Bankası Başkanı Christian Noyer’in katılmasının   beklendiği kaydedilmişti.
 

Fransa bu yıl bütçe açığını GSYH’nin yüzde 5,7′sine, gelecek yıl 4,6′sına   ve 2013 yılında da yüzde 3′üne çekmeyi hedefliyor.
 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un geçen   hafta cuma günü ABD’nin ”AAA” olan kredi notunu ”AA ”ya çekmesinden sonra   Fransa’nın da ”AAA” olan kredi notunun tehlikede olduğu yorumları yapılıyor.
 

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
10 Ağustos 2011 LiderForex Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'nın enflasyonu Temmuz ayında, enerji maliyetlerindeki artışa bağlı olarak hızlandı. Almanya'da tüketici fiyatları...

Kapat