Fransa’nın Büyüme Tahmini Aşağı Çekildi

Fransa ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme   tahmini aşağı yönlü revize edilerek, yüzde 2,1′den yüzde 1,7′ye çekildi.          

  
Fransa İstatistik Ofisi’nin (Insee) tahminlerine göre, ülkenin gayrisafi   yurtiçi hasılası (GSYH) bu yıl yüzde 1,7 oranında büyüyecek. Insee, daha önceki   tahminlerinde ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 2,1 oranında büyüyeceğini   belirtmişti.          
 

Insee, 11 Mart’ta meydana gelen Japonya depremi ve hammade fiyatlarındaki   artışın etkisiyle zarar gören iş dünyasının, gelişmiş ekonomilerin tümünde   geçtiğimiz yaz aylarında giderek bozulduğuna dikkat çekti.          
    

Fransa ekonomisinin, yılın üçüncü çeyreğinde yalnızca yüzde 0,3   büyüyeceği tahmininde bulunan Insee, Haziran ayında yılın son iki çeyreği için   yüzde 0,5′er büyüme öngörmüştü.          
  

Öte yandan Fransa Bütçe Bakanlığı’nın verilerine göre, geçen yıl Ağustos   ayı sonunda 122,1 milyar avro olan bütçe açığı bu yıl Ağustosta 102,8 milyar   avroya geriledi. Bütçe açığının gerilemesinde, gelirlerdeki artış ve harcamalarda   görülen düşüş etkili oldu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Güntay Şimşek: Obama’nın İndiği Her Yere İnebilir miyiz?

Başbakan Erdoğan’ın Güney Afrika seyahatinden yine ilginç malzemeler çıkarabilmiş olmamıza sevindim. Bir önceki geziden Alman vakıfları ile dönülmüştü. Henüz tartışması...

Kapat