Ford Otosan GM Otay: ABD’ye İhracatımız Bu Yıl 35 Bini Geçecek

Ford Otosan Genel   Müdürü Nuri Otay, ”Yaz sonu, son bahar gibi, New York’ta Türk malı, Gölcük’te   üretilen, Türk mühendisinin dizayn ettiği taksiye binmek herkese nasip olacak”   dedi.
 

Otay, Ford Transit Connect’in, New York’ta taksi olarak kullanılmak üzere   onay almasıyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, Transit Connect’in 2010   yılında Amerika’da yılın aracı seçildiğini anımsatarak, 2009 yılında başlayan   ihracatın ardından 2010 yılında alınan ödülün önemli bir başarı olduğunu   savundu.
 

Yıl içinde kamuoyunu çok ilgilendiren New York taksi tartışması   yaşandığına dikkati çeken Otay, New York taksi projesinin iki aşamalı olduğunu,   Türkiye’de tartışılan, görüşülen kısmının ”Geleceğin Taksisi” aşaması olduğunu,   bu yarışmanın farklı bir markanın kazanmasıyla sonuçlandığını kaydetti.

 
Transit Connect’in New York’ta taksi olarak kullanılması durumunun ise   farklı bir konu olduğuna değinen Otay, New York Taksi ve Limuzin Komisyonu’nun   yaptığı toplantıda, bir sonraki modele (Geleceğin Taksisi) geçene kadar bu günkü   taksilerini yenileme kararı aldığını bildirdi.
 

Otay, şöyle konuştu:

  
”Transit Connect, New York’ta taksi olarak kullanılmak üzere onay aldı.   Bu çok gurur verecek bir konu. Zaten diğer eyaletlerde bu güne kadar önemli   çalışmalar yapmış, binin üzerinde taksi üretmiştik. Son 200 taksiyi de New   York’un ihtiyacına göre hazırladık. Avrupa’ya ihracatı yıllardır yapıyoruz ama   otomotivin ana vatanı olan Amerika’ya ihracat zaten başlı başına bir ilk olarak   Ford Otosan’a, Kocaeli’ye nasip oldu. Şimdi New York’un taksilerini ilk Türk   üretici olarak yollamak da bize nasip oldu. Temel onay alındıktan sonra oradaki   taksi şirketlerine pazarlama hakkı kazandık. Bir kaç marka bunu elde etti. Pazara   baktığımızda 13 binin üzerinde taksi var, her yıl 2 bin-2 bin 500′ü yenileniyor.   Bunun ne kadarını biz satarız bilemem ama önemli bir miktarını karşılarız. Taksiler hafta içinde New York’a götürülmek üzere ara liman olan Baltimor’a yola   çıktı. Yaz sonu, son bahar gibi, New York’ta Türk malı, Gölcük’te üretilen, Türk   mühendisinin dizayn ettiği taksiye binmek herkese nasip olacak.”

  

-NEW YORK’A ÖZEL DİZAYN-
 

Nuri Otay, New York’a gönderilen Transit Connect’lerin normal   Connect’lerden en büyük farkının uzun şasi, yüksek tavanlı olması olduğunu   bildirerek, iç donanımında, ön ve arka bölme arasında özel bir takım ayraçlar   bulunduğunu, elektronik aksamlarının, izleme cihazları, taksimetreler, kredi   kartı post makinelerinin bağlanabileceği özel yapıda üretildiğini dile getirdi.
  

”Bu taksilerin bir diğer özelliği de arka koltuklarının biraz daha   arkaya çekilerek geniş bir alan yaratmasıdır” diyen Otay, ”Konforu ön planda   tutan taksi müşterisinin beklentilerine uygun üretilmiştir. Engelliler için de   rampalı otomobiller özel sınıf kategorisinde bulunuyor. Sipariş geldiğinde   yapmamız mümkün ancak şu an gönderilenlerde böyle bir özellik yok. Ancak engelli   kişinin sandalyesi arka bagaj kısmına rahatlıkla yerleştirilebilir” diye   konuştu.
 

-TÜRK MALINA OLAN GÜVEN-
 

New York’a taksi satabilmenin reklam değeri yüksek bir konu olduğuna   vurgu yapan Otay, şöyle devam etti: ”Türkiye’den Amerika’ya ihracat yapmak, Amerika’da diğer eyaletlere   taksi satmak ilklerdendi. Çok tartışma konusu olan New York’a da ilk taksi satışını sağlamanın getireceği reklam değeri, Türk malına olan saygının artması,   Türkiye’nin mühendislik ve üretim, emek gücü ile teknolojisine saygıyı   artıracaktır. Türkiye’den satacağımız diğer ürünleri de pozitif etkilemesi   beklentimizdir.”
   

Otay, Amerika’nın Chicago, Illinois, Boston, Massachusetts, Washington,   Ohio, Pennsylvania, Missouri, Florida gibi eyalet ya da şehirlerininde Ford   Otosan ürünlerinin kullanıldığına işaret ederek, Amerika’ya yapılan ihracata   ilişkin şunları söyledi:
  

”Amerika’ya ihracatımız, nazar değmesin her yıl artarak geçti. Bu yıl 35   bini geçeceğini düşünüyoruz. Amerika Birleşik Devletleri’ne 35 bini geçen Transit   Connect ihracatımız olacak, Türkiye’de de yüzde 20′ye yakın pazar payıyla önemli   bir ürün. Avrupa’ya da satışlarımız artarak devam ediyor. Avrupa’da otomobil   satışlarında düşüş varken, ticari araç satışlarında gerek Transit, gerek Transit   Connect’de artış var. Temmuz ayında da bu artışın devam ettiğini görüyoruz.”
  

CONNECT TAKSİLERİN TÜRKİYE’DE KULLANIMI-

 

Otay, Transit Connect’lerin Türkiye’de taksi olarak kullanılması yönünde   de görüşlerini şöyle açıkladı: New York’de bunun tartışılmasını bekliyorum. İstanbul’un taksisini aramasına da gerek yok. Taksi   var zaten. Bunun vergilendirme modelinin yapılması, güvenlik şartnamelerinin   hazırlanması ve ardından uygulanması gerekir. Bu konuda çok fazla ince eleyip,   sık dokumanın gereği yok. Bu standardı sağlamış, kendini ispat etmiş, New York’un   bile kabul ettiği bir ürün varken daha fazlasını aramanın gereği yok. Yurt   dışında bir şehre standardı, güvenliği yüksek bir taksiyi tartışıyoruz, ama kendi   göz bebeği şehrimizin insanlarının konforunu, standardını, güvenliğini göz ardı   ediyoruz.”
 

Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, 300 bin kapasiteli bir firma   olduklarını, bu yıl 290 binin üzerinde üretim yapacaklarını ifade ederek,   sözlerini şöyle tamamladı: 
  

”Üretimimizin yüzde 75′ini ihraç ediyoruz. Tüm bunları alt alta   koyduğumuzda, adetten daha önemlisi, bunun sağlayacağı itibardır. Türkiye’de   üretilmiş, geliştirilmiş bir aracın New York caddelerinde gezebiliyor olması,   dünyanın en zor beğenen, en fazla tüketimi olan ülkesinin, en önemli şehrinde   endam ediliyor olmasının, Ford Otosan ve Türk Malı araçlara önemli bir itibar   sağlayacaktır. Bu yönüyle çok daha gurur verici. Yoksa konu sadece 1000 – 2 bin   aracın ihracatı değil.”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Geçen Hafta Hisse Senetleri Ortalama Yüzde 4,52 Değer Kaybetti

İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB)   işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 4,52 değer yitirdi.   İMKB 100 Endeksi...

Kapat