Ford Otosan’ın Güçlü VAFÖK ve Kur Farkı Gelirleri Net Karı Yükseltti

 Beklentilerden yüksek 3. çeyrek karı 175 mn TL olarak açıklandı
  

Ford Otosan 3. çeyrekte, bizim beklentimiz olan 119 mn TL’nin ve 113 mn TL olan Bloomberg konsensüsün oldukça üzerinde, yıllık %55 büyüme kaydederek 175 mn TL net kar elde etti. Şirketin 3. çeyrek net satışları yıllık %37 artışla 2.380 mn TL olarak beklentiler paralelinde açıklanırken, beklenenden yüksek olan VAFÖK marjı ve kur farkı gelirleri net karı yükselten nedenler oldu. 3. çeyrekte VAFÖK 222 mn TL olarak gerçekleşti (Ecz: 182 mn TL, Bloomberg 202 mn TL). Ciro içinde düşük marjlı ithal otomobillerin küçülen payı sayesinde, VAFÖK marjı 2. çeyrekte açıklanan %8.6’dan 3. çeyrekte %9.3’e yükseldi.
 

VAFÖK iyileşmesi düşük ithalata bağlı
 

Rakamlara baktığımızda, şirketin ithal otomobil segmentinin, para biriminin hızla değer kaybetmesiyle birlikte marjları sıkıntıya sokmaya devam ettiğini görmekteyiz. Bununla birlikte, araç başına artan ihracat gelirleri (2. çeyrekteki 11,660 euro seviyesinden 3. çeyrekte 12.048 euroya yükseldi) ve değişken maliyetlerdeki artışın beklenenden düşük gerceklesmesi sayesinde VAFÖK marjı sürpriz yapan kalem oldu.
 

2011 kar tahminlerimizde revizyon yaptık

 
3. çeyrek sonuçları ışığında, yılsonu net kar tahminimizi 578 mn TL’den 662 mn TL’ye yükselttik. VAFÖK tahminimizi de yaklaşık %2 arttırarak 945 mn TL olarak değiştirdik. 2012 için tahminlerimiz mütevazi büyüme beklenen (%8) Türk otomotiv satış hacmine ve, Ford Otosan’in 15.3% pazar payını tahmine dayanmaktadir. 2012’de VAFÖK’de benzer sonuçlar beklemekteyiz ve tahminlerimizde %4 gibi ufak bir yukarı düzeltmeye gittik. 2012’de satış hacimlerinde büyüme kaydedilmemesi durumunda net kar ve VAFÖK tahminlerimizi sırasıyla %11 ve %9 aşağı çekebiliriz.
  

Güçlü temettü verimi + düşük çarpanlar; “Endeks Üstünde Performans” tavsiyemizi yineliyoruz
  

Ford Otosan için %30 yükseliş potansiyeli ile öngören hedef fiyatımız 18 TL’dir. 2012 net karıyla 8,1 F/K oranı ve %12 temettü verimi ile işlem görmekte olan hisse için “Endeks Üstünde Performans” tavsiyemizi koruyoruz.
 

Şirket %15.3 olan pazar payını toplamında korudu
  

Eylül sonu itibariyle Ford Otosan, %15.3 olan yurtiçi pazar payını korudu. 3. çeyrekte şirketin ürün çeşidi içinde ithal araçların payı 2. çeyrekteki %50’den %39’a geriledi. İhracat, toplam satış hacminin %63’ünü oluşturdu (2. çeyrekte %60 idi)
  

Yatırım harcamaları 52 mn dolarla sınırlı kaldı
 

Yılın geneli için 300 mn dolar yatırım harcaması öngören Ford Otosan, yılbaşından bu yana 52 mn dolar tutarında yatırım harcaması yaptı. Eylül sonu itibariyle şirketin net kar pozisyonu 50 mn dolar düzeyindedir. Bu durumda şirketin yatırım harcamalarının özellikle yılın kalan kısmında artması beklenebilir. Ancak, hızlandırılmış yatırım harcamasına rağmen çift haneli temettü verimi tahminimizi sürdürüyoruz.  

EMDAŞ

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Uğur Gürses: Baş Döndüren Deney

Deneysel politikaları destekleyen kesimler, bugün bankanın yarattığı karmaşadan ve belirsizlikten şikâyet etmeye başladılar.    Dün görüştüğüm ya da raporlarını okuduğum...

Kapat