FORBES: QE3 ve Gelişen Ekonomiler

 Önde gelen işdünyası dergisi FORBES websitesinde Bernanke’nin olası QE3’e başlama kararının Türkiye ve BRIC gibi gelişen ekonomilere etkilerini masaya yatırdı.  Dergiye göre, Fed’in daha fazla para basması ile gelişen ekonomilerde enflasyonla mücadele biraz daha zorlaşabilir, ama onun dışında büyük bir yanklıanma beklenmiyor.

QE2’nin sıcak paranın GOP’a yığılmasına neden olduğunu hatırlatan Forbes’e göre BRIC döviz kurunun kontrolüni elinden kaçırırken, yabancı doğrudan yatırımlarda gözle görülür bir artış kaydedildi.  Kur Savaşları’nı hatırlatan dergi, özellikle Brezilya’nın yüksek enflsyon probleminden ABD ve AB’de izlenen gevşek para politikasını sorumlu tuttuğunu da hatırlattı.

FORBES’un danıştığı yatırımcılar QE2’den bu yan dünyanın değiştiği ve QE3’ün çok da kötü olmayacağını vurguladılar.  Çin’in dolar likiditesi artsa bile ekonomiye yumuşak iniş yaptırmayı başaracağı görüşü öne çıkarken, gelişmenin borsalar için yararlı olması ihtimali de var.

USAA Investment GMY Wasif Latif’e göre “QE3’ün GOP üzerinde olumsuz etkisinden çok endişelenmiyorum, bu ülkelerin merkez bankaları enflasyona karşı kararlı bir tutum sergiledi.”  Latif, zaten Bernanke’nin Jackson Hole’de “moral destek” vermekten de öteye gitmeyeceğini düşünüyor.  “Ayrıca emtia fiyatları düşük, ve tüm kürede çıktı açığı oluşmaya başladı, QE3 bu sefer çok zarar vermez” dedi.

Bazı uzmanlar ise  QE3’ün Tobin vergisi, sıcak para girişlerine kısıtlama ve türev işlerler üstünde yeni denetimler getirmesini bekliyor.  Kısa vadede ise gelişmekte olan ülkelerin QE3’den çok Wall Street’in performansı ve ABD-AB bölgelerinden gelecek ekonomik verilere bağlı olarak hareket etmesi daha olası görülüyor.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Euro Yatırım: Vadelilerde Yön Yukarı

FED baskanı Bernanke’nin yarın yapacağı açıklama öncesinde, global piyasalarda temkinli bir bekleyis göze çarpıyor. Olumlu gelen ABD dayanıklı mal siparisleri...

Kapat