Fonların Yeni Gözdesi Enerji Verimliliği

Büyük fonlar teknoloji yatırımlarını enerji verimliliği üzerine çalışan şirketlerde değerlendirmeye başladılar. Dünya’nın en büyük fonlarından biri olan Soros Fund Management LLC’nin başkanı George Soros enerji kaybını engellemek için ürünler üreten Transphorm Inc. şirketine 25 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Özellikle Japonya’da meydana gelen faciadan sonra nükleer santrallerin durumunun sorgulanıyor olması, enerji ve enerji kullanımını daha önemli bir hale getirdi. Almanya gibi ülkelerin enerji santrallerini varlığına son vermesi de üretilen enerjideki kaybın minimuma indirilmesi gerekliliğini ortaya çıkardı.

Transphorm Inc.’de enerjideki kaybı en aza indirmeyi amaçlayan şirketlerden biri. Transphorm Inc. başkanı fonu aldıktan sonra yaptığı açıklamada: ” Fondan gelen bütçe ile elektrik iletiminde yaşanan kaybı azaltmak için yaptığımız araştırmalara hız vereceğiz. ” dedi. Zaten şirketin şuan üretmekte olduğu tribünler üretim sırasındaki kaybı %90 oranında azaltıyor.

Üstelik bu şirkte tek yatırım yapan Soros değil, Google Inc.’de benzer düşüncelerle bu şirkete yatırım yaptı. Fonların bu tip enerji verimliliğini artıran şirketlere yatırım yapıyor olması, sektörün önü açık ve büyümeye müsait bir sektör olduğunu gösteriyor

Semih Şengölge

Ekonomi Haber Yorum

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yurtta Kriz, Cihan’da Kriz

Aslında bugün “Bir ekonomi nasıl batırılır?” başlıklı bir yazı hazırlamıştım. Ama, daha acil bir konu çıktı ilgilenmemi gerektiren.  “Sosyal barışa...

Kapat