Fitch’ten Bankalara Sermaye Uyarısı

Fitch, Basel II kurallarının not verdiği Türk bankalarının sermaye yeterlilik oranlarını yüzde 0.5-1.0 civarında düşürmesini beklediğini ifade etti

Fitch Ratings bugün yayınladığı raporda, Basel ll sermaye yeterlilik rasyolarını 0,5-1 puan aşağı çekebileceği uyarısında bulundu.

Türk bankalarının sermaye pozisyonlarının güçlü olduğunu ve karların istikrarlı şekilde dağıtılmaması ile bu sermayelerin büyümesini beklediklerini ifade eden Fitch, Basel II’ye geçilmesinin Türk bankalarının kredi notları için negatif olmayacağını savundu.

Fitch, Türk bankalarının Basel II sonrası serbest kalacak sermayeyi, güçlü kredi talebi nedeniyle yeni kredi vermek için kullanacağını öngörürken, zayıf ekonomik performans nedeniyle kredilerdeki yavaşlamaya rağmen, bu yıl kredilerde büyümenin yüzde 15′i aşmasınıbeklediğini vurguladı.

Fitch, Basel II kurallarının not verdiği Türk bankalarının sermaye yeterlilik oranlarını yüzde 0.5-1.0 civarında düşürmesini beklediğini ifade ederken, bu düşüşün esas olarak BDDK’nin daha önce sıfır riskli olarak tanımlanan Türk devlet tahvillerinin risk ağırlığını yüzde 100 olarak kararlaştırmasından kaynaklanacağını vurguladı.

Fitch, BDDK’nın ihtiyatlı düzenlemelerinin bankacılık sisteminde riskleri ciddi şekilde azalttığına da işaret etti.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altın 1700 Doların Kıyısından Döndü

Altın, Salı gününe 1689.7 dolar/ons’tan yukarı yönde istekli grafikle başladı. Euro/dolar paritesi Avrupa piyasalarında dalgalanırken, en düşük 1.3313’ü kaydetti; ardından...

Kapat