Fitch Ata Portföy’ün Kredi Notunu Arttırdı

Bu hafta Ata Finans Grubu açısından gurur verici bir haberle başlamak istiyoruz: Türkiye’de kredi notu alan iki portföy şirketinden biri olan Ata Portföy Yönetimi’nin kredi notu Fitch tarafından bir kademe arttırılırak M2 – (Tur) seviyesine çıkartılmıştır. Konuyla ilgili detaylı açıklamayı bu hafta içinde yapacağız.

Geçen hafta piyasalar seçim öncesi tedirginliği yenip ufak primler yaptı: IMKB %1.4 artarken faizler %8.95’ten %8.85’e gerilerken döviz kuru da sepet bazında %0.5 geriledi. Bu tabloda geçen hafta ABD Merkez Bankası Başkanı Bernanke’nin faizlerin düşük seyredeceği açıklaması da olumlu etki yaptı. Kredi kuruluşlarından Moody’s, artan cari açığı Türkiye’nin kredi notu üzerinde bir baskı unsuru olarak görürken Fitch önümüzdeki 12 ayda Türkiye’nin kredi notunun artma ihtimalinin yüksek olduğunu dile getirdi.

Ata Fonları geçen hafta piyasaya paralel hafif yükseliş gösterirken rakip fonlar arasında lider konumlarını sürdürdü. Seçim öncesi hisse senedi pozisyonlarında değişikliğe gitmedik çünkü Türkiye piyasalarının olumlu potansiyeline inanmaya devam ediyoruz.

Pazar günü yapılan genel seçim sonuçları piyasalar için olumlu bir tablo ortaya koydu: AKP, %50 oy ile tek parti iktidarını devam etirme şansı elde etti ancak milletvekili sayısı 330’un altında kaldığı için anayasayı değiştirmek için tek başına yeterli milletvekili sayısına sahip olmadığından diğer partilerle uzlaşmak zorunda kalacak. Bize göre bu sonuç piyasalar açısısından olumlu bir sonuç olmuştur. Bu nedenle piyasalarda seçim sonrası bir iyimserlik yaşanmasını bekliyoruz.

Haftanın Yatırım Sözü:

“Hem yatırımcı hem de gözlemci olarak deneyimlerim bana gösterdi ki piyasaları belirleyen değişken sayısı üç veya dörtten fazla değildir. Geri kalanı genellikle laf-ı güzaftır. “ Martin J. Whitman ABD’li yatırım danışmanı ve tümüyle serbest piyasa ekonomisinin bir kritiğidir. Whitman’a göre gelişmiş ekonomilerde kamu ve özel sektör arasında birbirinden karşılıklı yararlanan bir ilişki vardır.

“Based on my own personal experience — both as an investor in recent years and an expert witness in years past — rarely do more than three or four variables really count. Everything else is noise.”  –  Martin J. Whitman is an American investment advisor and a critic of the “free market” concept in the U.S.  Whitman argues that in well-run industrial economies, there is a marriage between government and the private sector, each benefiting from the other. He is founder, Co-Chief Investment Officer, and Portfolio Manager of the Third Avenue Value Fund.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Lider Forex: Euro’da Satışların Devamı Gelebilir

EUR/USD ANALİZ   Yunanistan’ın ikinci kurtarma paketi ve borç krizindeki ülkenin sorunlarının çözülmesi konularında yetkililer arasındaki anlaşmazlıklar devam ediyor. Avrupa...

Kapat