Fenerbahçe 220 Milyon Dolar Kaybetti

Fenerbahçe için Şampiyonlar Ligi kapısı kapanınca, borsadaki hisseleri de bir günde 220 milyon lira eridi. Fenerbahçe yerine Şampiyonlar Ligi’ne gidecek olan Trabzonspor hisseleri ise tavan oldu ve 72 milyon 500 bin lira değer kazandı.TÜRKİYE Futbol Federasyonu’nun (TFF) önceki gün yaptığı olağanüstü toplantısında Fenerbahçe Spor Kulübü’nün bu sezon Şampiyonlar Ligi’ne katılmaktan men edilmesine karar verilmesi hisseleri tepetaklak etti. Fenerbahçe hisseleri dün yüzde 18.3 düşerek, 1 günde 220 milyon lira eridi. Fenerbahçe yerine Şampiyonlar Ligi’ne gidecek olan Trabzonspor Sportif hisseleri ise yüzde 21 artarak, 72 milyon 500 bin lira değer kazandı.
 

25 milyon Euro’luk gelir kaybı

 
Şampiyonlar Ligi kapısının kapanması Fenerbahçe’ye önemli bir gelirden mahrum bıraktı. Bu karar Fenerbahçe’nin kasasına girecek gelirden olmasına neden olurken, Fenerbahçe’nin borsada işlem gören şirketi Fenerbahçe Sportif dün yaptığı açıklamada bu kaybın 1 Haziran 2011 ve 31 Mayıs 2012 arasında performans primleri hariç, 25 milyon Euro civarında olacağını duyurdu.

 
Fener hisseleri 18.30 düştü
 
 
Fenerbahçe’nin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) işlem gören şirketi Fenerbahçe Sportif hisseleri dün açılışın ardından hızla değer kaybetmeye başladı. Güne yüzde 9’un üzerinde kayıpla başlayan hisseler senetleri taban fiyata geriledi. İkinci seansta Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanvekili ve Yönetim Kurulu Üyesi olan Nihat Özdemir’in istifa haberi hisseler dip yaptı. Hisseler gün sonunda yüzde 18.30 geriledi. Böylece önceki gün 1 milyar 202 milyon lira piyasa değerine sahip olan Fenerbahçe Sportif hisseleri 220 milyon lira eriyerek 982 milyon 500 bin liraya geriledi.

 
Süper Toto Süper Lig’i ikincilikle tamamlayan Trabzonspor’un Şampiyonlar Ligi’ne Fenerbahçe’nin yerine katılacağı haberi hisseleri borsada işlem gören Trabzonspor Sportif hisselerini uçurdu.

 
Trabzonspor’un Şampiyonlar Ligi’ne katılımı ile 20 milyon Euro civarında gelir elde edeceği açıklaması hisselerdeki çıkışı hızlandırdı. İlk seansta yüzde 14.70 oranında değer kazan hisse senetleri gün sonunda 16.20 liradan yaptığı kapanış ile yüzde 21.8 oranında değer kazandı.
 

Bordo-mavi 405 milyon lira

 
Böylece Trabzonspor Sportif hisselerinin toplam piyasa değeri de 1 günde 72 milyon 500 bin lira değer kazandı. Önceki gün 332 milyon 500 bin lira olan Trabzonspor Sportif hisselerin toplam piyasa değeri dünkü yükselişle birlikte 405 milyon liraya ulaştı.

 

Şike operasyonu Fener’i borsada 799 milyon TL eritti

 
ŞİKE operasyonuna yönelik olarak soruşturmasının başladığı 3 Temmuz tarihinden bu yana 4 büyük kulübün borsada işlem gören şirket hisseleri erimeye devam etti.
 

3 Temmuz’dan önce piyasa değeri 1 milyar 781 milyon lira olan Fenerbahçe Sportif hisseleri dünkü düşüşle birlikte 982 milyon 500 bin liralık değere geriledi ve bu dönemdeki kaybı 798 milyon 750 bin lirayı buldu.
 

Galatasaray Sportif hisselerinin bu dönemde 1 milyar 48 milyon lira olan piyasa değeri ise 309 milyon 477 bin lira eriyerek 738 milyon 842 bin liraya geriledi.

 
Trabzonspor Sportif hisselerindeki kayıp ise bu dönemde 41 milyon 250 bin lira olurken piyasa değeri 446 milyon 250 bin liradan son toparlanmaya rağmen 405 milyon lirada kaldı.
 

Beşiktaş Futbol Yatırımları hisselerinde ise 3 Temmuz’da 410 milyon lira olan piyasa değeri bu dönemde 56 milyon 400 bin lira gerileyerek 353 milyon 600 bin liraya düştü.

 
Aslan ve Kartal’ın hisseleri de değerlendi

 
FENERBAH-ÇE’nin Şampiyonlar Ligi’nden men edilmesi haberinin ardından hisseleri borsada işlem gören Galatasaray ve Beşiktaş’ın borsa şirketleri de değer kazancı ile günü tamamladı. Galatasaray’ın borsada işlem gören şirketi Galatasaray Sportif hisseleri gün sonunda yüzde 6 oranında değer kazandı. Beşiktaş Futbol yatırımları ise yüzde 9.41 primle kapanış gerçekleştirdi. Böylece Galatasaray Sportif hisselerinin değeri 697 milyon 21 bin liradan 738 milyon 842 bin liraya yükselirken, Beşiktaş’ın Futbol Yatırımları’nın toplam piyasa değeri de 323 milyon 200 bin liradan 353 milyon 600 bin liraya ulaştı.

 
Voleybol’da sponsordan vazgeçilmesi gelir kaybı
 

FENERBAHÇE’nin gelir kaybının performans primleri hariç yaklaşık 25 milyon Euro olacağını söyleyen Galata Menkul Araştırma Müdürü Polat Yaman, şu yorumu yaptı: “Ayrıca kadın voleybol takımının sponsoru Acıbadem ile yolların ayrılması da kulüp için maliyet oluşturacak. Öte yandan şike soruşturmasının devam etmesi ve hukuki sürecin uzaması ihtimali belirsizliği sürdürecek. Sonuç olarak kararı Fenerbahçe açısından olumsuz algılıyoruz. Trabzonspor açısından ise kulübün Şampiyonlar Ligi’ne katılması ve buradan gelir sağlayacak olması olumlu.” (Hürriyet)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex; Altın Küllerinden Doğacak Gibi…

EUR/USD ANALİZ Piyasaların sert düşüşler yaşadığı geçtiğimiz haftalarda Fransa, İspanya, İtalya ve Belçika’dak finansal kuruluşların hisselerine 15 gün süreyle açığa...

Kapat