Fed`in faiz kararı krize neden olabilir

Birçok ekonomist Fed`in rekor düşük faizleri 2014`e kadar sürdürmesinin enflasyon krizine neden olabileceğini söylüyor

Fed`in rekor düşük faizleri 2014`e kadar sürdürmesi kararını değerlendiren ekonomistler, bu hamlenin enflasyon krizine neden olabileceğini düşünüyor. Wall Street Journal`ın anketine katılan 49 ekonomistin 33`ü Fed`in faiz artışı için 2014`ün sonunu beklemesini çok uzun bulurken, 3`ü bunun çok erken, 11`i ise tam zamanında olarak görüyor.

DÖVİZ KURLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Northern Trust`ın başekonomisti Paul Kasriel, Fed çok fazla beklerse, geç kalınabileceğini, bu sebeple merkez bankasınınn daha erken harekete geçmesi gerektiğini savundu.

ABD Merkez Bankası faiz kararındaki 2014 tarihinin yalnızca şu anki niyeti yansıttığını ve bağlayıcı olmadığını söylemişti. Bu sebeple Fed, ekonominin durumuna göre bu tarihi ileri ya da geri alabilir.

Neden herkesin Fed`in tahminlerine inandığını anlamadığını söyleyen Kasriek, Fed, savaş sonrası dönemin en büyük resesyonunu bile öngörmedi dedi.

Enflasyonun 2014`ün sonlarına kadar yüzde 2 ya da altında seyretmesini bekleyen Fed şu anda geçtiğimiz yıl yalnızca yüzde 1.6 oranında gerçekleşmiş olan ekonomik büyüme konusunda daha endişeli görünüyor.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ocak`ta parasını nereye yatıran kazandı?

İMKB 100 Endeksi, Ocak ayında aylık bazda yatırımcısına en fazla getiri sağlayan finansal yatırım aracı oldu.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ``Finansal...

Kapat