FED’den Şartlı Q3

EUR/USD ANALİZ

Fed Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 13 Mart’taki toplantısının tutanaklarına göre, merkez bankasının birkaç üyesi, ekonominin hızını kaybetmesi ya da enflasyonun yüzde 2’nin altında seyretmesi hâlinde ekstra teşvik gerekebilir. Bu açıklama, Fed yetkililerinin, mevcut şartların “çok geç olmadan” daha fazla hamle gerektirdiğini söylediği Ocak’taki FOMC toplantısının değerlendirmesiyle çatışıyor. Fed yetkilileri, ABD ekonomisinin toparlanmaması hâlinde, istihdamdaki son kazançların bozulabileceği konusunda da endişe duyuyor. Toplantı tutanakları, faizleri 2014’e kadar rekor düşük seviyede tutulması kararının sürdürülmesinden önce, bazı üyelerin endişeli olduğunu gösterdi.  Ancak politika yapıcılar şimdilik daha fazla teşvik uygulamayı düşünmüyor.

EUR/USD paritesinde fırtına öncesi sessizliğin olduğunu ve uzun vadeli satış baskısının hala daha etkili olduğunu dünkü analizimizde sizlerle paylaşmıştık. EUR/USD paritesi Dolar endeksindeki değerlenme neticesinde aşağı yönlü hareketini sürdürdü ve gün içerisinde 1,3183 seviyesine kadar geriledi. Bu gerileme sonrasında şuanda da 1,3193 seviyesinde hareket eden parite de gerek kısa gerekse uzun vadeli düşüşlerin devam etmesi beklenilmektedir. Ayrıca günlük grafikteki bollinger bandına dikkat edecek olursak paritenin 1,3120 desteğini kırması durumunda bandın alt noktası olan 1,3045 desteği test edilmesi beklenilmektedir. Günlük grafik üzerinde yer alan 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,3400 seviyesi altında yapılan kapanışlar paritenin düşüşlerinin devamlılığı için önemlidir. Bu nedenle de bu seviyenin altında günlük kapanışlarını sürdürdüğü müddetçe paritedeki düşüşlerin devam etmesini beklemekteyiz. Hedefimizi ise kademeli bir şekilde belirleyebiliriz. Örneğin gün içi kapanış noktası olarak 1,3120 ve 1,3045 belirlenebilirken, orta vadeli 1,3000 ve 1,2850, uzun vadeli ise 1,2620 ve 1,2275 seviyeleri hedef olarak belirlenebilir.

Pivot;1,3245

Destek; 1,3180-1,3140-1,3120

Direnç; 1,3245-1,3275-1,3300

GBP/USD ANALİZ

Euro Bölgesi’nde Yunanistan’dan İspanya’da birçok ülke resesyon ve rekor işsizlik seviyeleriyle boğuşurken, Almanya’daki işçiler, son 20 yılın en büyük ücret artışına hak kazandı. Almanya’daki kamu sektörü personeli önümüzdeki yılın sonunda yüzde 6.3 daha fazla kazanacak. Bu durum da Avrupa’nın en büyük ekonomisi ile Euro Bölgesi ortakları arasındaki farkı açarak, Avrupa Merkez Bankası’nın tek bir para politikasını daha etkisiz kılıyor. Almanya’daki ücret anlaşmalarının, işçiler için iyi haber olmasına rağmen, Draghi’nin bunu pek kutlayamayacağını söyleyen Brüksel’deki ING Group’un ekonomistlerinden Carsten Brzeski, ECB politikasının, Euro Bölgesi’ndeki her ülke için uygun olmadığına, Almanya için çok gevşek, çevre ekonomileri için çok sıkı kaldığına dikkat çekti ve “Bu durum ayrışmaları derinleştirebilir” dedi.

GBP/USD paritesi uzun bir süredir üzerinde durduğumuz 1,6080 direncini geçemeyerek satış sinyalleri oluşturmuştu ve üzerine FED’den gelen haberlerin de etkili olması nedeniyle gün içerisinde 1,59 seviyesinin altına geriledi. Şuanda da 1,5891 seviyesinde hareket eden parite için düşüşlerin devam etmesi durumunda kanalın alt noktası olan 1,5775 seviyesine kadar gerileyebilir. Ancak paritenin düşüşlerine devam edebilmesi için günlük grafikte 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,5810 altında günlük kapanış yapması gerekmektedir. Her ne kadar parite de sert düşüşler gözlemlense de 1,5810 desteği paritedeki düşüşlerin kalıcı mı geçici mi olacağına karar verecek en önemli seviyedir. 1,5810 desteği altında kapanış gerçekleşmediği müddetçe paritenin 1,6080 direncini geçmek isteyeceği ve böyle bir durumda 1,6240 seviyesinin hedefleneceğini söyleyebiliriz. 1,5810 desteği altında günlük kapanış gerçekleştirirse o zaman da 1,5585 seviyesi hedeflenecektir.

Teknik analizde fiyatların geçmişteki fiyat hareketliliğinden etkilendiğini ve bu nedenle de günümüzdeki hareketlerin aslında geçmiştekilere benzer olduğunu söylemekteyiz. Kısaca tarihin tekerrür ettiğini ve fiyatları incelerken geçmişteki verileri muhakkak incelememiz gerektiğini belirtmekteyiz. Bu nedenle de aylık grafikteki hareketleri teknik olarak incelersek parite için uzun vadeli yükselişlerin devam edeceği gözlemlenmektedir. Her ne kadar haftalık trend düşüş olsa de geçmiş fiyat hareketlerinin etkisini görmekteyiz ve bu durum pariteyi yukarı yönlü taşıyabilir. Bu nedenle de paritedeki düşüşlerin devam etmesi için öncelikli şart 1,6080 altında kalmak, diğeri ise 1,55 desteğini kırmasıdır.

Pivot: 1,5930

Destek; 1,5865-1,5835-1,5805

Direnç;  1,5930-1,5970-1,6030

USD/JPY ANALİZ

ABD Merkez Bankası Fed’in Mart toplantısının tutanaklarının, şimdilik daha fazla teşvike işaret etmemesi üzerine New York Borsası düştü; Standard&Poor’s 500 Endeksi, 2008’den bu yana en yüksek düzeyinden gevşedi. Kazançları ekonomik dalgalanmalara bağlı olan şirketler, düşüşe öncülük ederken, enerji, finansal ve ham madde hisseleri endeksleri yüzde 0.7’nin üzerinde düştü. Transocean Ltd. ve Newmont Mining Corp., petrol ve altın fiyatlarındaki gevşemeyle yüzde 2.8 değer kaybetti. General Motors Co., beklentinin altında araç satışı açıklamasının ardından yüzde 4.6 geriledi. Apple Inc., 2 analistin, hisselerin 1,000 dolara yükselebileceğini söylemesinin ardından yüzde 1.7 primlendi.  S&P 500 Endeksi yüzde 0.4 kayıpla 1,413.38 puan oldu. Dow Jones Endeksi, 2007 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyesini kaydetmesinin ardından dün yüzde 0.5 düşüşle 13,199.55 puandan işlem gördü. Amerikan borsalarında dün 6. 8 milyar hisse el değiştirirdi. 1 yıllık işlem hacmi ise 7.5 milyar hisseydi.

Dolar’ın değerlenmesi ile güç kazanan ve tepki satışlarını 81,50 ile sınırlandıran USD/JPY paritesi yeniden 83 seviyesinin üzerine çıkmaya çalışmaktadır. Gün içerisinde eğer 82,40 desteği üzerinde kalmaya devam ederse yükselişlerin devam edeceğini ve yukarı yönlü atağın yeniden 84,20 seviyelerine kadar devam edeceğini söyleyebiliriz. Teknik olarak baktığımızda orta ve uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiğini ve bu nedenle de yaşanılacak kısa vadeli düşüşleri takip etmemiz gerekmektedir. Çünkü yaklaşık 5 yıldır devam eden düşüş trendinin geride bıraktığımız aylarda kırılması ve yükselişe geçmesi paritenin uzun vadeli 85-88 seviyelerinin hedeflenmesine neden olacaktır. Bu nedenle de özellikle de 80 seviyesi üzerinde yükselişlerin net bir şekilde devam ettiği parite için yaşanılacak olan düşüşlerde kademeli bir şekilde alım pozisyonları alınabilir. Ancak olası zararlı işlem hesaplamaları ve hesabınızdaki bakiyenin marjin durumunu da göz önüne alarak yatırım için açacağınız lot miktarına dikkat etmek gerekmektedir.

Pivot: 82,40              

Destek: 82,20-81,85-81,60

Direnç: 83,00-83,30-83,60

PETROL ANALİZ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, fonun küresel ekonomiyi, olası bir krizden korumak için daha fazla kaynağa ihtiyacı olduğunu savundu. Avrupalı hükümetlerin, kurtarma fonlarını 1 trilyon doların üzerine çıkarmalarının IMF’nin kendi kaynaklarını açmasının da yolunu açtığını belirtti. Petrol fiyatlarındaki artış, Avrupa’nın finansal sistemindeki sıkıntılar ve yüksek işsizliğin dünya ekonomisini tehdit ettiğini söyleyen Lagarde, çalkantılara karşı bir koruma halkası sağlayabileceklerini ve üyelerin en az sıkıntısıyla atlatmasına yardımcı olabileceklerini aktardı. Lagarde, küresel ekonominin düzelmeye devam ettiğini, ancak özellikle Avrupa kıtasında ekonomik durumun hala oldukça kırılgan olduğunu açıkladı.

Genel olarak uzun vadeli yükseliş beklentimizin sürdüğünü ancak kısa vadeli yaşanılacak olası düşüşlerin orta ve uzun vadeli yükseliş beklentimizi etkilemeyeceğini daha önceki analizlerimizde belirtmiştik. Özellikle de haftalık grafikte 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 97 dolar seviyesi siyah incinin uzun vadeli hareketlerini etkileyecek en önemli seviyedir. 97 dolar üzerinde yükselişlerin devam etmesini beklediğimiz siyah inci de yaşanılacak olası geri çekilmeler alım fırsatı olarak değerlendirilmedir. Eğer siyah inci 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 97 dolar seviyesi üzerinde kalmayı sürdürürse hedef olarak fibonacci %23,6 düzeltme seviyesi olan 120 dolar seviyesi hedeflenecektir. Teknik olarak gün içerisinde 104,30 dolar seviyesi altında düşüşlerin devam etmesini beklediğimiz siyah inci için hedef olarak 102,15 seviyesi belirlenmektedir. Eğer siyah inci 104,30 direncini geçebilirse yukarı yönlü hareketlerin görülmesi kaçınılmaz olacaktır.

Pivot;104,30

Destek; 102,80-102,15-101,50

Direnç;  103,90-105,15-105,70

ALTIN ANALİZ

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’de birkaç büyük bankanın baskın olmasına dikkat çeken başbakan Wen Jiabao, bu “tekelin” kırılması gerektiğini savundu. Wen, bu bankaların, başka yerden borçlanmanın zor olmasından ötürü kolay kâr sağladığını belirtti. Çinli regülatörler de, uluslararası yatırımcıların, ülkeye yatırabilecekleri miktarı 80 milyar dolara çıkardı. Çin Ulusla Radyosu’na göre Wen dün, ülkesinin, Zhejiang eyaletinin Wenzhou şehrinde uygulanan pilot programın başarılı kısımlarının genişletilebileceğini söyledi. Pilot program, banka dışı kredileri de kapsayan özel sektör finansmanına izin veriyor.

FED toplantısı sonuçları açıklandı açıklanmasına ancak piyasada adı geçen 3. Tur tahvil programlarının akibeti neticesinde sarı madenin sert hareketlere maruz kaldığı ve bu hareketlerle yatırımcıların stres olabileceği görülmektedir. Daha önce Bernanke’nin yapmış olduğu 2 konuşmanın birisinde 3. Tur tahvil programları ile ilgili herhangi bir konuşma gerçekleşmemesi neticesinde altın fiyatlarında sert düşüşler gerçekleştirirken diğer konuşmasında 3. Tur tahvil programı sinyalini vermişti ve altın 1700 dolara yaklaşmıştı. Şimdi de toplantı tutanaklarında 3. Tur tahvil programlarına şuanda sıcak bakmamakta ve bu durumun gerçekleşmesi için enflasyonun %2’nin altına düşmesi gerektiğinde gerçekleştireceğiz açıklaması yapıldı. 3. Tur tahvil programının gerçekleşmeyecek düşüncesi emtialar içerisinde en çok sarı madeni etkiledi. Sarı maden gün içerisinde 1670 dolar seviyelerinde hareket ederken gelen haber neticesinde 1637dolar seviyesine kadar geriledi. Şuanda da 1643 dolar seviyesinde hareket eden sarı maden ile ilgili son birkaç yorumumuzda 1708 dolar seviyesi altında kaldığı müddetçe kar satışlarının gelebileceğini, kar satışları sonrasında yine eski seyrine geri döneceğini belirtmiştik. Tepki satışları dün itibariyle net bir şekilde gerçekleşti. Peki bu düşüş altın ile ilgili uzun vade yükseliş beklentimizi değiştirdi mi sorusuna kocaman bir şekilde HAYIR diyebiliriz. Beklentimiz geri çekilmeleri takip etmek ve mümkün olabildiğince alt noktaları yakalayarak alım pozisyonlarında yer almaktadır. Beklentimiz çekilmelerde hedefin haftalık grafikte 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 1633 ve aylık grafikte kanalın alt noktası olan 1610 dolar seviyeleridir. Bu seviyeler kademeli alım açılabilmesi için uygun seviyeler olmakla birlikte zararı durdur seviyesi olarak 1530 seviyesi belirlenmelidir. Hedef belirtirken yatırımcıların uzun vade bekleme stratejisine göre değişmektedir. Hedef seviye olarak 1700,1800 ve 1920 dolar seviyeleri belirtilebilir.

Pivot; 1663

Destek; 1637-1628-1616

Direnç; 1660-1670-1683

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: info@kudretayyildir.com

Twitter : KudretAYYILDIR

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
3 Nisan 2012 LiderForex Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ İngiliz Financial Times gazetesinde Rachman, Euro’nun, kimsenin etkisiz hâle getiremeyeceği bir bomba hâline geldiğini savundu. Rachman,  Euro projesinin...

Kapat