FED’den Q3’e Hayır…

EUR/USD ANALİZ

Amerikan Merkez Bankası Fed, 13 mart Açık Piyasa Komitesi’nin ardından raporunu açıkladı. Fed, politika faizini yüzde 0 – 0.25 arasında bırakırken düşük oranın en az 2014’e kadar korunacağını bir kere daha vurguladı. Washington’da toplanan komitenin notlarında “Çalışma piyasası şartları ilerledi, işsizlik son aylarda göze çarpar şekilde düşüş gösterirken yine de yüksekliğini korudu.” bilgisi ilk göze çarpan oldu. Toplantı tutanaklarında göze çarpan bir diğer nokta ise “Küresel ekonomi piyasalarındaki güçlükler, ekonomik görünümde kayda değer aşağı yönlü riske sebep olmalarına rağmen gevşediler.” notu olurken Fed, geçen yıl eylül ayında açıkladığı gibi portföyündeki menkul kıymetlerin ortalama vadesini uzatma kararı programını sürdüreceğini de kaydetti. Fed’in azami istihdam ve fiyat istikrarını destekleyeceği belirtilen açıklamada, gelecek çeyreklerde ekonominin ılımlı seviyede büyümesinin ve işsizlik oranının kademeli olarak düşmesinin beklendiği ifade edildi. Enflasyon oranının son aylarda, petrol ve akaryakıt fiyatlarının son zamanlarda yükselmesine rağmen düşük kaldığını bildiren Fed, enerji fiyatlarındaki yükselişin geçici olarak enflasyonu artırabileceğini, ancak uzun vadeli enflasyon beklentilerinin istikrarlı kalacağını kaydetti.

Bernanke yine faizlerini 2014 yılına kadar artırmayacağını söylese de herkesin merakla beklediği Q3 haberi olumlu sonuçlanmadı. 3. Tur tahvil programının büyük sesle konuşulduğu şu aralar FED’in bu kararı alma ihtimaline karşı herkes temkinli davranmaktaydı. Ancak daha önce de olduğu gibi Bernanke Q3’ e evet demedi. Ancak bu ilerleyen zamanlarda olmayacağı anlamına gelmeyecektir. Şuandaki ekonomik gidişatın yeni bir para basmayı gerektirmeyeceğini düşünen ABD hükümeti, yeni bir parasal genişlemeye ilerleyen zamanlarda geçmesi için beklemektedir. Acaba bu zaman Yunanistan seçimlerinden sonra gerçekleşebilir mi? Nisan ayında başlayacak olan 1. Çeyrek şirket bilançoları açıklamaları ve nisan sonunda gerçekleşecek olan Yunanistan’daki seçimlerinin önemli olduğunu ve bu haberler öncesinde böyle bir durumun gerçekleşmeyeceğini düşünüyoruz. Ancak mayıs ayında Q3 için yeniden yüksek sesle konuşulmaya başlanılabileceğini söyleyebiliriz.

Temel verilerden sonra teknik analizimize geçersek EUR/USD paritesinin gün içerisinde 1,3030 seviyesine kadar gerilediği gözlemlenmektedir. Teknik olarak gün kapanışını 1,3020 seviyesi altında gerçekleştirmesi durumunda satışların hızlanması ve 1,2850 ile 1,2620 seviyelerinin hedefleneceğini söyleyebiliriz. Ancak şuanda yine de her ihtimali düşünmek ve olası çıkışları da takip etmek gerekmektedir. Çünkü parite bu düşüşlerden sonra yatırımcıları şaşırtabilir ve yeniden yukarı yönlü hareket başlatabilir. Hatırlanırsa 1,3320 direncini geçemedikten sonra satış baskısına maruz kalan parite 1,3000 seviyesinden yukarı yönlü atak başlatmış ve 1,3485 seviyesine kadar yükselmiştir. Bu yüzden de paritenin böyle bir çıkışı yapıp yapmayacağını teyit etmek için bugünkü kapanışın hangi seviyede olacağını gözlemlemek önemlidir. Gün içerisinde de 1,31 seviyesi altında düşüşlerin devam edeceğini ve 1,2970-50 seviyesine kadar gerilemesi beklenilmektedir.  Gün içerisinde Avrupa ve ABD’den gelecek olan veriler paritede sert hareketlerin oluşmasına neden olabilir.

Pivot;1,3100

Destek; 1,3010-1,2970-1,2950

Direnç; 1,3080-1,3155-1,3205

GBP/USD ANALİZ

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, batacak gözüyle akılan ve “temerrüt seviyesinde” değerlendirdiği Yunanistan’ın yabancı ve yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notunu “sınırlı temerrüt” seviyesinden “B-“ye çıkardı. Yunanistan’ın kredi notu görünümünün “istikrarlı” olduğunu belirten Fitch Ratings, borç takasının başarıyla tamamlanmasının riskleri azalttığını söyledi. Fitch, Yunanistan’ın tarihin en büyük borç yapılandırmasını yapmasının, kararda etkili olduğunu açıkladı. Kuruluş 9 Mart’ta Atina Hükümeti’nin borç takasının süreceği açıklamasını gerekçe göstererek,  Yunanistan’ın kredi notunu çöp seviyesi olan C’den “sınırlı temerrüte” düşürmüştü. Ancak borç takasını tamamlayan Yunanistan, kredi notunda da bir zafer kazandı.

GBP/USD paritesi Dolar’ın değerlenmesi ile 1,5745’li seviyelerden satış baskısına maruz kaldı ve gün içersinde 1,5646 seviyesine kadar geriledi. Bu gerilemenin devam edip etmeyeceğine paritenin bugünkü seyri karar verebilir. Özellikle de gün içerisinde 1,57 seviyesinin altında düşüşlerine devam etmesini beklediğimiz GBP/USD paritesinde 1,55 desteğinin kırılması durumunda uzun vadeli düşüşlerine kaldığı yerden devam etmesini, aksi durumda yeniden bu destekten aldığı güçle 1,60 seviyesini zorlayacağını söyleyebiliriz. Bu yüzden de 1,55 desteği paritenin seyri açısından önemli bir seviye olarak belirlenmiştir. Haftalık trendinin düşüş olması paritedeki düşüşlerin devamlılığını desteklemektedir ancak bu desteğin devamlılığı için 1,55 desteğinin kırılması şarttır.

Pivot:1,5700

Destek; 1,5630-1,5600-1,5550

Direnç;  1,5675-1,5745-1,5775

USD/JPY ANALİZ

Çok daha derin resesyon senaryosu ile stres testinden geçen Amerikan bankalarının direnci, regülatörlerin, bankaları ödemeler tablosundaki zorlamalarının işe yaradığını gösteriyor. ABD Merkez Bankası Fed, stres testi uygulanan 19 bankanın 15’inin “kıyamet” olarak görülen bir ekonomik senaryoda gereken sermaye seviyelerini koruduğunu açıkladı. Fed, bu sonucun, Fed’in son 3 yıldaki güçlü denetimlerinden kaynaklandığını savundu.  Dodd-Frank Yasası’ndan destek bulan ve mortgage balonunu görmemek eleştiriler ile kışkırtılmış olan regülatörler, bankacılık denetimlerini yeniden düzenledi. TARP (Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı) vasıtasıyla bankaları 245 milyar dolar ile kurtaran yetkililer, şimdi sistemik risklere daha çok vurgu yapıyor. Federal Financial Analytics’in yöneticilerinden Karen Shaw Petrou, bu akut stres senaryolarında yeterli sermaye sağlayabilmiş bankaların yalnızca güçlü olmadığını, aynı zamanda oldukça dayanıklı olduğunu söyledi.

Makro-ekonomik haberlerin paritenin çıkışına destek olduğunu, var olan yükseliş baskısının da bu haberlerle desteklenmesi neticesinde USD/JPY paritesinin 83 seviyesi üzerine çıktığı gözlemlenmektedir. 79,50 seviyesini geçtikten sonra yukarı yönlü atağın başladığını belirttiğimiz USD/JPY paritesinde bu yükselişler 85 seviyesine kadar devam edebilir. Ancak yükselişlerin devam edeceği gibi var olan yeni seviyelerden gelebilecek tepki satışlarına dikkat etmek ve bu düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirmek yatırım stratejisi olarak önemlidir. Uzun vadeli olarak 78 seviyesi üzerinde yükseliş beklentimizin devam ettiği USD/JPY paritesinde hedef olarak 84,50-85,00 seviyeleri belirlenmiştir. Bu nedenle de yaşanılacak olası geri çekilmeleri uzun vadeli alım fırsatı olarak değerlendirilmelidir.

Pivot: 82,60

Destek: 82,80-82,60-82,30

Direnç: 83,50-83,75-84,20

PETROL ANALİZ

Perakende satış verilerinin son 5 ayın en büyük sıçramasını kaydetmesi ve JP Morgan Chase&Co.’nun temettülerini artırmasının ardından New York Borsası yükseldi. Dow Jones Endeksi 2007’den bu yana en yüksek düzeyine işaret etti. JP Morgan aynı zamanda 15 milyar dolarlık geri alım açıklamasının ardından da yüzde 7 değerlendi. Bank of America Corp. ve Goldman Sachs Group Incç yüzde 6.2’nin üzerinde primlendi. Daha önceden yüzde 6.3 oranında ralli yapmış olan Citygroup Inc.,  Fed’in strest testleri için gereken asgari zorunlulukları yerine getirememesi üzerinde yüzde 3.3 aşağıda kapandı. Apple Inc., Jefferies Group Inc. hisse fiyatı tahminini 699 dolara çıkardı. Standard&Poor’s 500 Endeksi yüzde 1.8 kazançla 1,395.95 puana yükseldi. Dow Jones Endeksi ise yüzde 1.7 artışla 13,177.68 puandan işlem gördü. Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 1.9 kazançla 3,039.88 puan ile 2000’den bu yılın en yükseğini gördü. Endekste işlem hacmi 7.5 milyar hisse ile 3 aylık ortalamanın üzerinde gerçekleşti.

Siyah inci sakin hareketlerine gün içerisinde devam etmektedir. Her ne kadar gün içerisinde önemli haberler olsa da bu haberler petrol fiyatlarının hareketsizliğini etkilemedi. Bugün de petrol fiyatlarını etkileyecek önemli haberler olmaktadır. Özellikle de bugün Türkiye saatiyle 16,30’da ABD’den gelecek olan ham petrol stokları verisi petrol fiyatlarını direk olarak etkilemesi beklenilmektedir. Ham petrol stoklarında beklenilen artış petrol fiyatlarında gerilemeye neden olabileceği gibi stoklarda yaşanılacak azalış petrol fiyatlarının yükselmesine neden olacaktır. Bu yüzden de özellikle de 16,30’daki haberi takip etmek gerekmektedir.

Pivot;107,35

Destek;  105,85-104,80-104,40

Direnç;  108,15-109,20-109,90

ALTIN ANALİZ

FED’den parasal genişleme ile ilgili yeni bir karar çıkmadı ve daha önceki satışları anımsatan yeni bir satışla sarı maden 1700 dolar’dan 1661 dolar seviyesine kadar geriledi. Daha önce de 1790’dan 1700 dolar seviyesine kadar gerileyen sarı maden düşüşlerine devam edecek mi yoksa bu düşüşler düzeltme satışları olarak nitelendirilecek? Öncelikle altın fiyatlarının şuanda normal seyrinde olduğunu ve bu düşüşlerin sadece düzeltme satışı niteliğinde olabileceğini söyleyebiliriz. Temel olarak FED’den gelen haberlerin Dolar’ı desteklemesi altın fiyatlarının düşüşlerini desteklese de ilerleyen dönemlerde FED’den gelecek 3. Tur tahvil haberi ve orta doğu da yaşanılan gerginlikler altın fiyatlarının yeniden yükselmesine katkı sağlayacaktır. Teknik olarak baktığımızda ise düşüşlerin 1630-1590 arasında kalacağını ve bu düşüşlerin gerçekleşmesi ile alım pozisyonlarında yer alınabileceğini söyleyebiliriz. Genel beklentimiz 1550 dolar seviyesi üzerinde yükseliş olmakla birlikte 2012 ve 2011 yılı zirve seviyeleri olan 1790 ve 1920 dolar seviyelerinin hedef olarak görülmesini hedefliyoruz.

Pivot; 1685

Destek; 1663-1657-1642

Direnç; 1677-1690-1700

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: info@kudretayyildir.com

Twitter : KudretAYYILDIR

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yunanistan endişeleri bitmiyor

2023 vadeli Yunan tahvillerinin faizi 2042 vadeli tahvillerinkinden daha yukarıda

Kapat