FED Toplantısına Saatler Kala Piyasalardaki Son Durum…

EUR/USD ANALİZ

ABD Merkez Bankası Perşembe günü 19 Amerikan bankası üzerinde uygulanan stres testi sonuçlarını açıklayacak. Fed, stres testleriyle bu bankaların sermayelerinin derin bir resesyon ve ikinci bir konut krizi senaryolarında nasıl bir performans sergileyeceğini gösterecek. Test sonuçları her kuruluşun 9 çeyreklik dönem boyunca kaydedecekleri olası kazanç, sermaye oranları, kâr ve zararlarına ışık tutacak. Sonuçlar 15 Mart’ta açıklanacak. Fed’in bugün açıkladığı şablonlarda, stres testi sonuçlarının bankaların işlemleri, kredi kartı ve mortgagelardan kaynaklanan zararları gibi başlıklar altında incelendiği belirtildi. Güçlü sermaye seviyelerinin, bankaların ekonomik zorluklarda da kredi verme ve finansal zorunluluklarını yerine getirme yeteneklerini sürdürebilmeleri için çok önemli olduğunun altını çizen Fed, stres senaryosunun Fed’in ekonomi tahminlerine göre değil, yalnızca olası zorluklara göre yapıldığını belirtti.

Bugün EUR/USD paritesinde uzun vadeye yönelik önemli bir adım atılma konusunda bir karara varılabilir. Çünkü bugün FED’den Q3 yani 3. Tur tahvil programı ile ilgili bir karar çıkabilir. Kimileri bugün bu kararın çıkmayacağını savunsa da kimileri de böyle bir şeyin konusunu açacaklarını ve gerekirse Q3 yaparız şeklinde piyasaya bilgi vereceklerini söylemektedirler. En son konuşmasında Q3 ile ilgili herhangi bir olumlu konuşma yapmayan Bernanke bugünkü toplantısında ne konuşacak piyasalar bu haberi dikkatle takip edecektir. Özellikle EUR/USD ve Altın fiyatları Q3’ten etkilenecek en önemli varlıklardır.

Gelelim toplantı sonrası varılacak sonuç;

Eğer 3. Tur tahvil alımlarına başlıyoruz şeklinde bir açıklama gelirse EUR/USD paritesinde çok sert yükselişler gözlemleyebiliriz. Çünkü düşük dolar politikasına devam edecek bir uygulama olacağından Dolar diğer para birimleri karşısında değer kaybedecektir.

En son Bernanke’nin konuşmasında da olduğu gibi eğer 3. Tur tahvil alımları ile ilgili herhangi bir söylem geçmezse, EUR/USD paritesinde çok sert düşüşler gözlemleyebiliriz. Çünkü 3. Tur tahvil programının olmaması Dolar’ın diğer para birimleri karşısında değer kazanmasına neden olacaktır.

Teknik olarak baktığımızda 1,3020 desteğinin paritenin düşüşlerini sınırlandırdığı gözlemlenmektedir. Eğer parite bu desteği kırabilirse satış rallisinin başlayacağını, 1,2850 ve 1,2620 seviyelerinin hedefleneceğini belirtebiliriz. Diğer bir yandan da 1,3020 desteğinin üzerinde kalması paritenin yeniden 1,34**’lü seviyelere taşıyabilir. Bugün bu durumun kararını FED toplantısından çıkacak Q3 kararı verecektir. Uzun vadeli baktığımızda 1,35 altında kaldığı müddetçe düşüş beklentimiz devam etmektedir. Kısa vadeli olarak gün içi düşüşlerin devam etmesini beklediğimiz EUR/USD paritesinde yukarıda belirttiğimiz 1,3020 seviyesi önem arz etmektedir. Gün içerisinde 1,3050 seviyesine kadar düşüş beklentisi içerisinde olduğumuz EUR/USD paritesinde 1,3020 desteğinin kırılıp kırılmamasına göre mevcut düşüşler devam edip etmeyeceğine karar verecektir.

Pivot;1,3155

Destek; 1,3050-1,3020-1,2980

Direnç; 1,3180-1,3210-1,3235

GBP/USD ANALİZ

Şubat 2023’te vadesi dolacak Yunanistan tahvillerinin faizi, borç yeniden yapılandırmasının ardından, 2042 yılında vadesi dolacak tahvilin faizinin üzerinde seyrediyor. Bu durum, yatırımcıların Yunanistan’ın borç yükünün kontrolünü kaybedebileceği yönündeki endişelerini yansıtıyor.  Özel sektör tahvil sahipleri geçen hafta, tarihin en büyük borç yapılandırmasına giderek, Yunanistan tahvillerine yaptıkları yatırımlardan 100 milyar Euro’nun (131 milyar dolar) üzerinde zarar yazdı. Bu tedbirler, geçen sene yüzde 160 olan borçlarının gayrı safi iç hâsılaya oranını 2020 yılında yüzde 120’ye düşürmeyi amaçlıyor. Londra’da Credit Agricole Corporate & Investment Bank sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Orlando Green, “Yunanistan’ın, borç takası ve borç yapılandırmasına karşın halen sorunları var” dedi ve “Yunanistan’ın hedeflerini tutturması gerekiyor. Borç sürdürülebilirliği kilit endişe konusu ve bu durum fiyatlarda ve getiri eğrisinin şeklinde yansımasını buluyor” değerlendirmesinde bulundu.

GBP/USD paritesi yukarıda 1,60 aşağıda ise 1,55 seviyelerinin önemliliği nedenliyle bu aralar bu bant aralığında hareketine devam etmektedir. Özellikle uzun vadedeki seyri de değiştirecek olan bu seviyelerden hangisi kırılırsa o yöne doğru sert hareketler gerçekleşebilir. Özellikle EUR/USD paritesi gibi haftalık trendin düşüş olması GBP/USD paritesinin düşüş baskısının olduğunun göstergesidir. Ancak bu baskının onaylanması için paritenin 1,55 desteğini kırması gerekmektedir.  Genel olarak uzun vade hedeflerden bahsedersek 1,55 desteği altında 1,53 ve 1,5130 hedefleyeceğimiz gibi olası ters çıkışlarda 1,60 üzerinde 1,6240 ve 1,6450 seviyeleri hedef olarak belirtilmiştir. Gün içerisinde de 1,5690 altında düşüşlerin devam edeceğini ancak bu direncin üzerine çıkması durumunda yükselişlerin devam edeceğini söyleyebiliriz.

Pivot:1,5690              

Destek; 1,5600-1,5575-1,5525

Direnç;  1,5675-1,5725-1,5775

USD/JPY ANALİZ

Japonya Maliye Bakanı Jun Azumi, yaklaşık 10,3 milyar dolar değerinde Çin devlet tahvili satın alacaklarını bildirdi. Azumi, düzenlediği basın toplantısında, iki Asya ülkesi arasındaki finansal bağları güçlendirmek ve döviz rezervini çeşitlendirmek için ilk kez Çin devlet tahvili alacaklarını belirterek, yaklaşık 10,3 milyar dolar değerinde Çin devlet tahvili alımı konusunda Çinli yetkililerden onay aldıklarını kaydetti. Azumi, tahvil alım tarihinin henüz belirlenmediğini söyledi. Japonya’nın Çin devlet tahvillerini, iki ülke arasında geçen yıl aralık ayında yapılan bir dizi finansal anlaşma çerçevesinde alacağı belirtiliyor.

Japonya’nın parasal genişlemeye gitme ile ilgili herhangi bir açıklama yapmamasıyla değerlenen Yen paritenin sert düşüşlerine katkı sağladı. 82,50’li seviyelerden 81,96 seviyesine kadar gerileyen USD/JPY parite bu düşüş sonrasında tekrar toparlandı ve gün içerisinde 82,77 seviyesine kadar yükseldi. Şuanda da 82,73 seviyesinde hareket etmekte olan parite kısa vadeli yükselişine devam etmek istemektedir. 79,50 direncini geçtikten sonra yükseliş trendine geçildiğini ve yaşanılacak olası düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirmemiz gerektiğinden daha önce bahsetmiştik. Bu nedenle de bu düşüncemizi devam ettirmekteyiz ve yaşanılacak olası düşüşler kademeli bir şekilde alım ile desteklenebilir. Maksimum çekilmelerin 80 ile sınırlı kalmasını, 78 seviyesinin üzerinde kaldığı müddetçe de 85 seviyesinin hedefleneceğini söyleyebiliriz.

Pivot: 82,25

Destek: 82,35-82,05-81,85

Direnç: 82,80-83,05-83,30

PETROL ANALİZ

ABD endeks vadeli kontratları, hızlanması beklenen perakende satışlar verisi ve Fed’in faiz kararı öncesi yükseldi. Bu hareket, New York Borsası açıldığında, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi’nin yükselişini beşinci güne taşıyabileceğini işaret ediyor. JPMorgan Chase & Co. ve Citigroup Inc. en az yüzde 1.1 yükseldi ve finans hisselerindeki çıkışlara öncülük etti. Chesapeake Energy Corp. ve Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc., emtia grubunu içeren endeksin yükselmesinden olumlu etkilenerek yüzde 0.8’in üzerinde değer kazandı. Kendi isminin, Anthropologie ve Free People markalarının işletmecisi Urban Outfitters Inc., dördüncü çeyrek karının beklenenden kötü çıkmasının ardından yüzde 5.1 geriledi. Haziran vadeli S&P 500 endeks kontratı yüzde 0.5 yükselerek, New York saati ile 08:21’de 1,374 puana çıktı. Dow Jones endeks kontratı ise 61 puan ya da yüzde 0.5 yükselerek 12,958 puana ulaştı.

Siyah inci yükseliş mi & tepki satışı mı gerçekleştireceğine karar vermeye çalışmakta ve bu nedenle de 107-106 seviyeleri arasında sıkışık seyrine devam etmektedir. Şuanda da 106,75 dolar seviyesinde hareket eden siyah inci için bu akşam FED’den çıkacak 3. Tur tahvil programı haberi önemlidir. Dolar’ın gücünü etkileyecek olan bu veri neticesinde çıkacak sonuca göre siyah inci de sert hareketler gerçekleşecektir. Bilinmektedir ki petrol ile dolar ters orantılıdır. Yani dolar’ın değerlenmesi petrol fiyatlarının gerilemesine neden olmaktadır. Bu nedenle de çıkacak sonuca göre petrol fiyatlarında sert hareketler gözlemlenmektedir. 110 doların önemli olduğu ve bu direnç altında tepki satışlarının beklenmesinin daha net olduğunu söyleyebiliriz. Eğer siyah inci tepki satışlarına devam ederse fibonacci fan içerisinde hareketlerin olacağını ve bu tepki satışlarda ise maksimum hedefin 95 dolar ile sınırlı kalacağını söyleyebiliriz. Ancak petrol 110 dolar seviyesini geçebilirse 115 ve 120 seviyeleri hedef olarak belirlenmiştir.

Pivot;106,00

Destek;  105,40-104,80-104,00

Direnç;  107,35-108,15-109,20

ALTIN ANALİZ

Bugün gerçekleşecek Fed toplantısı öncesinde Yunanistan’ın ikinci kurtarma paketinin onaylanmasıyla altın önce yukarı yönlü atak başlattı ancak Dolar’ın değerlenmesiyle tekrar düşüşlerine devam etti. 29 Şubat’ta Fed Başkanı Ben Bernanke’nin üçüncü tur parasal genişleme işareti vermemesiyle Dolar yükselirken altın 2008’den beri en büyük günlük düşüşü kaydetmişti.  Piyasadaki durumu bugün gerçekleşecek Fed toplantısına bağlayan Australia & New Zealand Banking Group emtia stratejisti Nick Trevethan, “Piyasalar şu anda bulunduğu yerden memnun” ifadesini kullandı.  Bu yüzden de özellikle bu akşam yapılacak olan FED toplantısına dikkat etmeli ve yaşanılacak sert hareketleri takip etmesi gerekmektedir.

Tepki satışlarına tamam mı devam mı? Altın fiyatlarının 1800 dolardan 1662 dolar seviyesine kadar düştükten sonra 1700 doların üzerinde tutunma çabası yükseliş baskısının ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir. Ancak her ne kadar yukarı baskınlığı devam etse de tepki satışlarının şiddeti de bir o kadar önemlidir. 1800 dolardan başlayan satışların ise devam edip etmeyeceği bugün FED’den çıkacak Q3 haberine bağlı olarak değişecektir. Hatırlanırsa 1800 dolar seviyesinden başlayan büyük satışlarda FED Başkanı Bernanke’nin Q3 ile ilgili herhangi bir açıklama yapmamasından kaynaklandığını sizlerle paylaşmıştık. Eğer FED bugünde 3. Tur tahvil alımları ile ilgili bir şey açıklamaz yada şuanda bunu yapmayacağız şeklinde bir karar alınırsa sarı maden de sert satışlar devam edebilir. Bu satışlar ise pariteyi 1600-1550 bandına tekrar geri çekebilir. Aksi takdirde yani FED 3. Tur tahvil programına başlıyoruz şeklinde herhangi bir açıklama getirirse sarı maden de sert yükselişler gözlemlendiği gibi uzun vadeli yükselişlere katkı sağlayacaktır. Teknik olarak baktığımızda ise 1550 dolar seviyesi üzerinde yükselişlerin devam edeceğini, 1800 ve bu direnci geçmesi durumunda 1920 dolar seviyelerinin hedef olarak gösterileceğini belirtebiliriz.

Pivot; 1706

Destek; 1686-1674-1662

Direnç; 1700-1714-1724

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: info@kudretayyildir.com

Twitter : KudretAYYILDIR

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Reich: İstihdam artışı ABD’yi canlandıracak seviyede değil

Eski ABD Çalışma Bakanlığı Sekreteri Reich, istihdam rakamlarında ekonomiyi desteklemeye yetecek oranda artış olmadığını savundu

Kapat